Studia medyczne za granicą

Wiele osób jest zainteresowanych studiami medycznymi. Nic dziwnego. Ich ukończenie daje gwarancję bardzo dobrego i szlachetnego zawodu. Czy należysz do osób, które myślą o aplikacji na medycynę? Jeśli tak, to chociaż na chwilę pochyl się nad pomysłem kontynuowania edukacji w innym kraju niż w Polsce. Dlaczego? Poniżej przedstawiamy kilka argumentów.

Dlaczego warto studiować medycynę za granicą?

Poziom nauczania – wiele europejskich uniwersytetów należy do światowej czołówki. Nie mówimy tylko o Wielkiej Brytanii, gdzie jest Oxford, czy Cambridge, a czesne wiąże się wręcz z astronomicznym wydatkiem. Uczelnie oferujące medycynę po angielsku na światowym poziomie znajdują się również we Włoszech, Irlandii czy Holandii.

Przygoda życia – wyjeżdżając na kilak lat za granicę przeżyjesz wspaniałą przygodę życia. Poznasz ludzi z całego świata, będziesz mieszkać w kraju o innej kulturze, a proces jej poznawania może okazać się niezwykle ciekawy

Opanowanie języków obcych – studia zagraniczne to świetna okazja do poznania kilku języków obcych na wysokim poziomie. Przykładowo podejmując studia w języku angielskim będąc we Włoszech będziesz mógł w łatwy opanować oba te języki!

Perspektywy zawodowe – kończąc medycynę i pozostając poza granicami kraju możesz liczyć nie tylko na przyzwoity standard życia, ale też na realną możliwość wypoczynku. Zagranica kusi także obietnicą lepszej organizacji pracy, dobrą emeryturą i lepszym prestiżem zawodowym.

Co ma wpływ na skuteczność aplikacji na studia za granicą?

W Polsce kluczowy wpływ mają wyniki matur, a za granicą?

We Włoszech głównym czynnikiem jest wynik z egzaminu IMAT – egzaminu który sprawdza wiedzę z biologii, chemii, wiedzy ogólnej, krytycznego myślenia, fizyki i matematyki.

W Irlandii jest test HPAT, który ma 3 sekcje: Logical Reasoning and Problem Solving, Interpersonal Understanding, Non-Verbal Reasoning. Dodatkowo liczą się również wyniki z matur – więc jest to połączenie dwóch elementów.

W przypadku Holandii mogą liczyć się Twoje oceny, list motywacyjny, rozmowa rekrutacyjna oraz wynik z egzaminów wstępnych.

Jak widzisz czynników może być wiele.

W jaki sposób przygotować się na studia medyczne za granicą?

Przede wszystkim określ w jakim kraju chcesz studiować, ponieważ to nakreśli jak powinny wyglądać Twoje przygotowania.

Wybierając Włochy przygotuj się do egzaminu IMAT, jeśli wybór panie na  Irlandię to HPAT, a w przypadku Holandii należy skupić się na wymienionych wyżej elementach. Przygotowanie językowe również będzie istotne, dlatego nie ustawaj w nauce języka angielskiego!

Ile kosztują studia medyczne za granicą?

W przypadku krajów, na których skupiamy się w tym artykule ceny będą następujące:

Włochy – od 400€ do 4400€ za rok nauki

Irlandia – 3000€ za rok nauki

Holandia – 1150€ za pierwszy rok nauki i 2300€ za kolejne lata

Aplikuj na studia medyczne za granicą z Eduworld

Z Polską firma Eduworld możesz liczyć na świetne przygotowanie do egzaminów wstępnych – IMAT, HPAT, pomoc we wszystkich kwestiach formalnych oraz kompleksowe przeprowadzenie przez cały proces rekrutacji!