O tym, jak istotny jest stan prawny nieruchomości w toku jakichkolwiek działań związanych z wynajmem / zakupem / sprzedażą – pisaliśmy już wielokrotnie. Dlaczego wciąż poruszamy ten temat? Osoby działające na rynku nieruchomości wiedzą jak nikt inny, jak istotną czynnością jest weryfikacja stanu prawnego nieruchomości. Wiedzą też doskonale, jak poważne skutki może powodować rezygnacja z tego kroku przed zakupem czy wynajmem nieruchomości.
Stan prawny przypisany danej nieruchomości, w pewnym stopniu możesz sprawdzić sam. Jest to oczywiście możliwe dzięki zapisom ksiąg wieczystych.
Ważne jednak, by do analizowania tych informacji podejść niezmiernie szczegółowo i drobiazgowo. Jeśli cokolwiek wzbudzi Twoje wątpliwości lub nasunie pytania – nie ryzykuj. W takiej sytuacji najlepiej skorzystać dodatkowo z pomocy specjalisty – adwokata od nieruchomości.
Uzyskanie takiej porady zapewnia spokój i sprawia, że Twoje interesy są najlepiej zabezpieczone. Wówczas nie musisz także martwić się, że w przyszłości będziesz musiał dochodzić swoich praw w żmudnych i trudnych procesach sądowych.
Jak sprawdzić stan prawny nieruchomości?
Aby wstępnie sprawdzić stan prawny nieruchomości potrzebujesz przede wszystkim numeru księgi wieczystej. Niezależnie, czy jest to działka, mieszkanie, dom czy lokal użytkowy – podstawowe sprawdzenie możesz wykonać sam.
Numer księgi wieczystej możesz uzyskać od właściciela nieruchomości. Możesz także zdobyć go sam. Jeżeli więc uzyskanie numeru od właściciela nie jest możliwe – otrzymasz go w urzędzie gminy lub w urzędzie miasta, odpowiednim dla miejscowości, w której nieruchomość się znajduje, w wydziale ksiąg wieczystych.
Kiedy uzyskasz już numer KW, masz dwie możliwości:
-
Możesz sprawdzić księgę wieczystą osobiście i uzyskać odpis – w wydziale ksiąg wieczystych sądu rejonowego, odpowiedniego dla położenia danej nieruchomości jeśli posiadasz interes prawny.
-
Dzięki cyfryzacji danych oraz ich publicznej dostępności, możesz również sprawdzić wszystkie zapisy elektronicznej księgi wieczystej, w Internecie, nie wychodząc z domu. Tak – to jest aż tak proste!
Pamiętaj jednak, że księga wieczysta może zawierać wiele zapisów oraz szczegółów, które dla laika często okazują się nie do końca zrozumiałe. Bywa też, że zapisy z pozoru poprawne, po przeanalizowaniu przez prawnika niestety okazują się niepełne lub niezgodne ze stanem faktycznym.
Prawnik od nieruchomości ma także dodatkową możliwość przyjrzenia się bliżej sprzedawcy czy wynajmującemu, pod kątem wiarygodności jako kontrahenta. Pozwala to uniknąć podpisania umowy z nieuczciwą osoba, która np. ma już na swoim koncie oszustwa czy wyłudzenia.
Czego dowiesz się sprawdzając stan prawny nieruchomości w księdze wieczystej?
Sprawdzając stan prawny nieruchomości za pomocą księgi wieczystej dowiesz się między innymi:
-
kto w świetle prawa jest właścicielem danej nieruchomości,
-
czy nieruchomość obciążają hipoteki,
-
jaka jest powierzchnia nieruchomości oraz działki, na której ona się znajduje,
-
jakie jest jej położenie,
-
czy w stosunku do nieruchomości ustalone zostały jakiekolwiek służebności,
-
czy do nieruchomości prawa mają inne osoby (prawo dziedziczenia, prawo pierwokupu, prawo najmu, itp.),
-
i wiele innych.
Zapisy ksiąg wieczystych to najważniejsze i najłatwiej dostępne informacje o nieruchomości. O ile były one prowadzone systematycznie i skrupulatnie, dowiesz się z nich bardzo wiele na temat danej nieruchomości.