Sergiusz Stańczuk: Twórca gitar akustycznych i propagator dziedzictwa muzycznego

Twórczość Sergiusza Stańczuka polega na nieśpiesznym tworzeniu własnych gitar akustycznych, jak również na renowacji starych instrumentów muzycznych. Jego pracownia mieści się w podziemnym pomieszczeniu jednego z klubów mieszczących się przy ulicy Belwederskiej w stolicy Polski, Warszawie. Na miejscu zgromadził wiele unikatowych, mających ponad sto lat, egzemplarzy gitar, które poddaje procesowi odrestaurowania. Sergiusz z pasją wprowadza nas w tajniki lutnictwa, ukazując swoje zaangażowanie w twórczość muzyczną i rzemiosło.

W opinii Stańczuka, gitara jest doskonałym narzędziem do wyrażania uczuć, kiedy trudno je opisać słowami. Podczas rozmowy z nami podkreśla wagę początkowego etapu pracy nad każdym instrumentem. Dla niego to czas, kiedy ma szansę przekształcić nic w coś wartościowego, co przynosi mu ogromną satysfakcję.

Sergiusz prowadzi swoją działalność w miejscu o adresie ulica Belwederska 44A. Położone na granicy dzielnic Warszawy – Śródmieścia i Mokotowa, niedaleko od Łazienek Królewskich. To tutaj, w podziemiach klubu muzycznego DZiK, po meandrycznym labiryncie korytarzy, mieści się pracownia Stańczuka. Jest to miejsce, gdzie powstają świeżo wytworzone gitary, a zabytkowe i stare instrumenty odzyskują swój dawny blask.

Specjalizuje się on głównie w tworzeniu gitar akustycznych. Tego typu działalność jest niezwykle specyficzna i rzadko spotykana na polskim rynku.