Secesyjna kamienica na Pradze skrywała tajemnicę: odkryto ukryte drzwi podczas remontu

Na warszawskiej Pradze, wznosi się kamienica przy Kłopotowskiego 38 – to miejsce, które swoją urodą i historycznym charakterem przyciąga spojrzenia wielu przechodniów. Kamienica ta charakteryzuje się niezwykle pięknym secesyjnym wyglądem, ozdobioną fasadą oraz unikalną owalną klatką schodową, którą zdobi stylowa balustrada. Nie tak dawno jednak, kamienica ta ujawniła swoją nieznane dotąd oblicze. To właśnie tu, w bramie, podczas prac remontowych odsłonięto prawdziwą historyczną perłę, którą określa stołeczny konserwator zabytków jako wyjątkowo cenne znalezisko.

W trakcie realizacji remontu przez wspólnotę mieszkaniową tej secesyjnej kamienicy przy Kłopotowskiego 38, robotnicy natknęli się na niespodziankę w przejeździe bramnym. Odkryli tam bowiem drzwi, które kiedyś prowadziły do jednego z lokali użytkowych. Ukryte były w specjalnej niszy, od strony przejazdu zasłonięte sklejką i pokryte farbą. Z kolei od strony pomieszczenia, do którego niegdyś umożliwiały dostęp, były zamurowane.

Przez wiele lat nikt nie podejrzewał, że ta mała nisza w bramie kamienicy kryje tak cenne odkrycie. Wszyscy sądzili, że jest jedynie elementem dekoracyjnym, jednak teraz wiadomo, że było inaczej. Taka historię ma to miejsce – informuje stołeczny konserwator zabytków. Dodaje również, że odnalezienie oryginalnych drzwi jest nieocenione, bowiem podczas remontów po II wojnie światowej usunięto większość pierwotnej stolarki budynku.