Rozważania dotyczące wdrożenia strefy czystego transportu w Warszawie znowu przesunięte

Wygląda na to, że projekt wprowadzenia strefy czystego transportu (SCT) w stolicy Polski nie zostanie przedyskutowany podczas najbliższej, czwartkowej sesji Rady Miasta Stołecznego Warszawy. Sławomir Potapowicz, który jest wiceprzewodniczącym rady miejskiej, potwierdził nam te informacje. Jego wyjaśnienia sugerują, że wniosek nie został dostarczony do biura Rady na czas, co oznacza, że będzie brany pod uwagę dopiero podczas sesji w grudniu. Do tego czasu planowane są dodatkowe konsultacje z mieszkańcami miasta.

SCT to specjalna strefa, gdzie ruch jest ograniczony do pojazdów które spełniają określone kryteria emisji spalin. Jest to praktyka stosowana od wielu lat w Europie, mająca na celu poprawę jakości powietrza w miastach i ochronę zdrowia obywateli. Jest planowane, że taka strefa pojawi się także w Warszawie w nieodległej przyszłości.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy, projekt warszawskiej SCT miał przedostać się na biurko radnych w najbliższym czasie. To na nich spoczywać będzie odpowiedzialność za podjęcie decyzji dotyczących szczegółowych terminów wprowadzenia strefy oraz jej ostatecznego kształtu.