Protest rolników w stolicy Polski – Warszawie, przekłada się na znaczące utrudnienia drogowe 10 maja 2024

W piątek, dziesiątego maja 2024 roku, po raz kolejny stołeczne ulice zostaną opanowane przez protestujących rolników. Organizatorzy tego wydarzenia przewidują, że możemy spodziewać się napływu nawet kilkudziesięciu tysięcy demonstrantów do Warszawy. W związku ze zbliżającym się protestem, Ratusz oraz Zarząd Transportu Miejskiego (ZTM) informują mieszkańców i gości miasta o możliwości zablokowania części dróg w dzielnicy Śródmieście. Aby zapewnić sprawne funkcjonowanie komunikacji miejskiej, planowane są objazdy dla tramwajów i autobusów.

Protest zorganizowany jest przez Narodowy Sąd “Solidarność” oraz NSZZ Rolników Indywidualnych “Solidarność”, a hasło przewodnie brzmi “Precz z Zielonym Ładem”. Głównym celem manifestantów podczas piątkowego protestu jest doprowadzenie do referendum skierowanego przeciwko polityce klimatycznej Unii Europejskiej. W ramach wydarzenia planowana jest również akcja zbierania podpisów na poparcie tej inicjatywy.

Manifestacja rolników wiąże się z poważnymi utrudnieniami dla ruchu drogowego w mieście. Demonstranci mają zamiar spotkać się o godzinie 12:00 na Placu Zamkowym, a następnie przejść przed budynek Sejmu na ulicę Wiejską. Trasa marszu będzie prowadzić przez ulice: Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, Świętokrzyską, Marszałkowską, przez rondo Dmowskiego, Aleje Jerozolimskie, rondo de Gaulle’a, ponownie Nowy Świat i plac Trzech Krzyży, aż do celu – ulicy Wiejskiej.