Dodatek kulturalny do wypoczynku? Czemu nie. Do takiego przekonania doszli zarządzający najważniejszą koncertową sceną stolicy. Od soboty 30 kwietnia na bulwarach wiślanych można zapoznać się z planami oraz makietą nowej siedziby centrum. Podobna prezentacja obiektu, jednak z pewnością mniej urzekająca niż obecnie, odbyła się w roku ubiegłym. Wówczas, od końca kwietnia do końca maja, makietę sali koncertowej można było oglądać na Placu Defilad.
Miniatura wielkiej sali
Od kilku dni odwiedzający bulwary wiślane warszawianie mają okazję do uważnego przyjrzenia się modelowi nowej sali koncertowej. Wykonana w skali 1:10 makieta akustyczna, która z dumą prezentuje się w pawilonie nieopodal pomnika Warszawskiej Syrenki, pozostanie nad Wisłą aż do 02 października. Tam, korzystając z pięknych widoków, które rozpościerają się z pawilonu, można napawać się dźwiękami muzyki klasycznej.
Jak wynika z udzielonych przez miejskich urzędników informacji, makieta akustyczna w doskonały sposób odtwarza warunki, które będą panować w głównej sali koncertowej, czyniąc ją głównym i najnowocześniejszym elementem centrum. Jak bowiem wiadomo nowa siedziba orkiestry powstanie na Kamionku przy ulicy Grochowskiej 272. Obecnie oczekuje się na rozstrzygnięcie przetargu dla wykonawcy I etapu inwestycji.
Według słów Janusza Marynowskiego, obecnego dyrektora Sinfonii Varsovia, prezentowana na bulwarach wiślanych makieta to idealna okazja dla warszawian. Podczas spaceru nad rzeką mogą oni nie tylko zobaczyć, w jaki sposób zmieniać się będzie prawe nabrzeże Wisły, ale też poznać historię orkiestry ich miasta.
Sinfonia Varsovia w pigułce
Sinfonia Varsovia to zespół muzyków powstały w roku 1984. Wtedy to odbył się pierwszy występ Polskiej Orkiestry Kameralnej, której skład uległ powiększeniu na skutek zaplanowanego repertuaru koncertowego. W wydarzeniu tym, w charakterze solisty i dyrygenta, wziął udział jeden z najsłynniejszych skrzypków na świecie – Yehudi Menuhin. On też został pierwszym gościnnym dyrygentem zespołu. Kolejne lata działalności przyniosły orkiestrze występy na całym świecie z najwybitniejszymi twórcami i solistami sceny muzycznej.
Sinfonia Varsovia jako instytucja kulturalna to twór powstały z inicjacji władz Warszawy. Jej zadaniem jest udział w wydarzeniach kulturalnych i upowszechnianie muzyki, po którą dziś sięgają głównie sami muzycy i wyjątkowi sympatycy. Jednym z takich właśnie spotkań muzykami był opisywany przez nas koncert Solidarni z Ukrainą.