Dzień Flagi w stolicy, czyli powietrzna defilada

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej ustanowiony został w roku 2004. Na mocy nowelizacji ustawy mówiącej o symbolach narodowych, Sejm poparł projekt święta, którego celem ma być poszerzanie wiedzy na temat polskich symboli, a także promowanie patriotycznej postawy.

02 maja – Dzień Flagi

Święto Flagi nie bez powodu przypada na 02 dzień maja. Umiejscowienie go między funkcjonującymi od lat Międzynarodowym Dniem Solidarności Ludzi Pracy i Narodowym Świętem Konstytucji Trzeciego Maja, to idealna okazja na stworzenie jednego wielkiego święta, które Polacy obchodzą zawsze w ten sam sposób. Swoją pamięć o wielkich wydarzeniach obywatele kraju wyrażają poprzez wywieszenie polskiej flagi w oknach i na balkonach. Dokładnie tak samo uczcić można Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

Obchody 02 maja na lotnisku Warszawa-Babice

Tegoroczne obchody 02 maja uświetnił pokaz przygotowany przez grupę akrobacyjną Sky Magic oraz Aeroklub Warszawski. Aby uświetnić ten wyjątkowy dzień, zespół przygotował specjalny pokaz – defiladę flagową, która przewędrowała ponad głowami zgromadzonych na płycie lotniska obserwatorów.

W trakcie pokazu dziewięciu skoczków wyposażonych we flagi oddało skok z samolotu i wykonało imponujące akrobacje w powietrzu. Na niebie dominowały barwy biało-czerwone. Z pewnością jednak niczyjej uwadze nie umknęła jedna, wyróżniająca się na tle innych flaga, reprezentująca barwy Ukrainy. Biorący udział w defiladzie skoczkowie otwarcie mówili, że był to sposób na zademonstrowanie poparcia dla zmagających się z agresorem sąsiadów.

1500 metrów barw państwowych

Warto wspomnieć, iż użyte w trakcie drugomajowego pokazu flagi zaprezentowano w okazałych rozmiarach. Wymiary największej z tych, które ukazały się na niebie, wyniosły 500 metrów kwadratowych. Łącznie z lotniska wojskowego Warszawa-Babice obserwatorzy mogli podziwiać 1500 metrów kwadratowych unoszących się nad ziemią narodowych barw Polski i Ukrainy.

Więcej na temat polskiej flagi i jej święta można przeczytać tutaj.