Premiera wystawy "Picasso" w Muzeum Narodowym w Warszawie

Od dnia 12 października, Muzeum Narodowe zlokalizowane w stolicy Polski, Warszawie, otwiera swoje podwoje dla fascynatów sztuki oraz wielbicieli dorobku twórczego Pablo Picassa, słynnego artysty pochodzenia hiszpańskiego. Na wystawie będzie można podziwiać przeszło 120 jego dzieł, które obejmują różne formy sztuki, takie jak grafiki, wytwory ceramiki i ilustracje do książek. Warto zaznaczyć, że większość z nich po raz pierwszy zostanie zaprezentowana w Warszawie. Dzieła te są częścią kolekcji Museo Casa Natal Picasso w Maladze. Ekspozycję będzie można zwiedzać aż do połowy stycznia nadchodzącego roku.

Wystawa jest wynikiem współpracy pomiędzy warszawskim Muzeum Narodowym i Museo Casa Natal Picasso, znane również jako Muzeum Dom Narodzin Picassa, zlokalizowane w hiszpańskiej Maladze. Odwiedzający muzeum przy Al. Jerozolimskich 3 będą mieli możliwość zanurzenia się w połowie wieku twórczości Picassa. Przekrój ten obejmuje od okresu eleganckiego klasycyzmu lat 20. XX wieku aż do swobodnej oraz surowej ekspresji z ostatnich lat życia artysty.

Zwiedzający wystawę będą mieli okazję zobaczyć wybrane dzieła Picassa, które pochodzą ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie. Podczas prezentacji nowej wystawy, dyrektor tej placówki dr hab. Łukasz Gaweł podkreślał wyjątkową współpracę, która zaistniała pomiędzy muzeum, którego jest kierownikiem, a partnerskimi instytucjami takimi jak Ambasada Hiszpanii, Instytut Cervantesa i Museo Casa Natal Picasso.