Powstanie Warszawskie oczami niemieckiego żołnierza – niezwykła kolekcja zdjęć pojawiła się w zbiorach warszawskiego muzeum

Muzeum Powstania Warszawskiego to niezmiernie ważna instytucja, zachowująca pamięć o historii i kulturze objętej działaniami wojennymi stolicy Polski. Jego zadaniem jest propagowanie wiedzy na temat zdarzeń roku 1944 i gromadzenie związanych z nimi pamiątek. Teraz muzeum może zaprezentować jedyną w swoim rodzaju kolekcję fotografii. Zbiór zdjęć jest unikatowy, gdyż wykonał je jeden z przebywających na terenach polskich żołnierz armii niemieckiej.

Zdjęcia z zagranicznej aukcji

Powstanie Warszawskie roku 1944 to wydarzenie o ogromnym znaczeniu dla narodu polskiego. Walki na ulicach stolicy do dziś są symbolem dumy i wiary w wolność. Nic zatem dziwnego, że pamięci tego wydarzenia poświęcono jedno z największych muzeów.

Kolekcje prezentowane w Muzeum Powstania Warszawskiego to eksponaty przekazane jako darowizny, odnalezione na polu dawnym polu walki, czy pozyskane od prywatnych kolekcjonerów. Aby nie utracić ani jednego z cennych elementów historii pracownicy muzeum na bieżąco monitorują kolekcjonerskie strony internetowe, śledzą zagraniczne aukcje. Co jakiś czas natrafiają na pamiątki związane z Warszawą tego okresu. Tak właśnie stało się i teraz gdy na jednej z list aukcyjnych szefowa działu ikonografii i Fotografii Joanna Jastrzębska-Woźniak dostrzegła stolicę na serii zdjęć.

Zdjęcia z Czech przywiózł pracownik muzeum

Po skontaktowaniu się z wystawiającym na licytację kolekcjonerem zawarto umowę, na podstawie której zdecydowano przekazać kolekcjonerowi środki finansowe w zamian za fotografie. Transakcja miała dość do skutku na terenie Czech, gdzie znajdował się właściciel fotografii. Na spotkanie w Pilznie udał się pracownik muzeum, Aleksander Kann. Po przekazaniu Czechowi kwoty w wysokości 10 i pół tysiąca złotych, Kann powrócił do Warszawy, wzbogacając instytucję o wyjątkowe okazy.

Wyjątkowość nowej kolekcji

Choć nie wiadomo, kto jest autorem pozyskanych fotografii, nietrudno docenić ich niezwykłą wartość. Do tej pory zdjęcia obrazujące Powstanie Warszawskie pochodziły głównie ze zbiorów uczestniczących w walkach mieszkańców stolicy. Tym razem możemy spojrzeć na zrujnowane miasto oczami jednego z uczestników walk, którzy znajdowali się po drugiej stronie frontu. Co więcej, zdjęcia te pozwalają na dojrzenie innej, ludzkiej strony żołnierzy III Rzeszy. Przedstawieni podczas zwykłych codziennych czynności, ze zmęczeniem na twarzy mężczyźni pojawiają się w kadrach odarci z niemieckiej propagandy tego okresu.

Wyjątkową kolekcję fotografii władze Muzeum Powstania Warszawskiego udostępnią zwiedzającym 01 sierpnia 2022 roku.