Południowa Obwodnica Warszawy głośniejsza niż zakładano.

Całodobowy hałas, wzmożony ruch, brak możliwości zakosztowania relaksu po długim dniu pracy. Tak jest obecnie, a co będzie po uruchomieniu tunelu pod Ursynowem? Mieszkańcy Wilanowa już od dłuższego czasu nasłuchują docierających do ich uszu uprzykrzających codzienność dźwięków. Oczekując nowych informacji, z niepokojem spoglądają w stronę nowej warszawskiej obwodnicy.

Pomiary poza sezonem nie wróżą dobrze na przyszłość

Po lipcowych pomiarach natężenia hałasu na wawerskim odcinku Południowej Obwodnicy Warszawy przyszedł czas na testy w okolicach Wilanowa. Jak poinformowali radni Koalicji Obywatelskiej, mamy tu do czynienia z jednostkowymi przekroczeniami ustalonych norm. Może nie byłoby w tym nic martwiącego, gdyby nie fakt, że ruch na pasach obwodnicy jeszcze na dobre się nie rozpoczął.

Mieszkańcy okolicznych terenów już od dłuższego czasu informowali radnych o nieustannym hałasie, który towarzyszy im każdego dnia. O każdej porze da się słyszeć pędzące z zawrotną szybkością pojazdy. Dobiegające z trasy dźwięki są tak uciążliwe, że mieszkańcy wolą nie otwierać okien nawet w upalne dni.

Paweł Czarnecki, radny Wilanowa, odniósł się do przeprowadzonych pomiarów. Zaznaczył, że przekroczenia dopuszczalnych norm dotyczą głównie późnych godzin popołudniowych w niedzielę i wczesnych godzin wieczornych w poniedziałki i wtorki. Wydawać by się mogło, że w związku z tym sytuacja nie jest najgorsza. Nie można jednak zapominać o tym, że trasa POW nie jest jeszcze w pełni wykorzystywana. W momencie uruchomienia jej wszystkich odcinków, w tym także tunelu pod Ursynowem, może dochodzić do znacznego przekraczania wspomnianych norm. Dodając do tego ubogą roślinność w okresie zimowym oraz zwiększoną liczbę pojazdów na drogach, w tym także ciężarowych, można spodziewać się znacznego wzrostu niekorzystnych oddziaływań.

Mieszkańcy mają projekt

Obawiając się o stałe utrudnienia, zamieszkujący okolice POW warszawianie podjęli już kroki, które mają zapobiec szkodliwej emisji dźwięków. Do rad dzielnic wpłynęły odpowiednie wnioski, zawierające sugestie na temat rozwiązania problemu.