Planowana budowa mostu Krasińskiego w stolicy Polski, Warszawie, od dawna rozpala emocje. Przyszła struktura, mająca łączyć Żoliborz z Bródnem, pomimo iż jest nadal wpisana w agendę miejską, napotyka na silne opory ze strony mieszkańców jednej z dzielnic. Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, dlaczego ten projekt jest tak często punktem zapalnym debat? Gdzie dokładnie miałby być ulokowany ten most i czy przewiduje się możliwość przejazdu tramwajem?
Most Krasińskiego we Warszawie to projektowane połączenie przez Wisłę pomiędzy Żoliborzem a Bródnem wzdłuż ulicy Krasińskiego. Początkowe koncepcje tej inwestycji datują się na okres międzywojenny, jednak do dziś nie doszło do jej realizacji. Głównym celem powstania tego mostu miałoby być poprawa komunikacji pomiędzy Bródnem a Białołęką oraz lewobrzeżną częścią Warszawy, w tym stacją Plac Wilsona na pierwszej linii metra M1. Nowy obiekt mógłby również odciążyć obecnie często zatłoczone mosty, które znajdują się na jego drodze: most Gdański i most gen. Stanisława Grota-Roweckiego.
Pierwsze próby budowy mostu Krasińskiego miasto podjęło już na początku XXI wieku, jednak inwestycja ta spotkała się z gwałtownym sprzeciwem mieszkańców i władz Żoliborza. Uważają oni, że jest to przedsięwzięcie niepotrzebne i szkodliwe, które faktycznie podzieli Żoliborz na pół, tworząc trasę szybkiego ruchu samochodowego. Obawiają się również hałasu oraz pogorszenia jakości życia spowodowanego ruchem samochodów i tramwajów (planowany jest przejazd tramwaju przez most oraz przez ulicę Krasińskiego). Z punktu widzenia mieszkańców Bródna i Białołęki nowa konstrukcja przyniosłaby same korzyści.
Pomimo tych sprzeciwów, które do tej pory okazały się skuteczne, plany budowy mostu Krasińskiego nadal są aktywne w oficjalnych dokumentach miasta. W praktyce jednak droga do realizacji tego projektu jest jeszcze daleka.
Planowany kurs mostu Krasińskiego ma przejść od ulicy Krasińskiego na Żoliborzu do ulicy Matki Teresy z Kalkuty na Targówku (Bródno). Dokładne umiejscowienie mostu jest pokazane na poniższej mapie.