Plan rewitalizacji Marszałkowskiej przez stowarzyszenie Miasto Jest Nasze

Aktywiści ze stowarzyszenia o nazwie “Miasto Jest Nasze” zaznaczyli, że są w trakcie opracowywania innowacyjnego projektu społecznego, ktorego celem będzie kompleksowa transformacja jednej z kluczowych arterii komunikacyjnych Warszawy, mianowicie ulicy Marszałkowskiej. Ta istotna dla miasta droga jest obecnie poddawana procesowi modernizacji. Aktywiści społeczni wyrażają jednak swoje obawy, że prowadzone na niej obecnie prace nie przyczynią się do zmiany jej głównego charakteru, którym jest bycie trasą przelotową.

Marszałkowska, pomimo zapowiedzi kosmetycznych zmian prezydenta Warszawy, Rafała Trzaskowskiego, nadal ma za swoją główną funkcję przepuszczanie ruchu samochodowego przez środek miasta – argumentują aktywiści z grupy “Miasto Jest Nasze”.

Prace przy rekonstrukcji ulicy Marszałkowskiej są w pełnym toku, szczególnie na odcinku łączącym plac Bankowy z ulicą Królewską. W bliskiej przyszłości, planowane są tam rowerowe ścieżki. Dodatkowo, chodnik zostanie poddany renowacji poprzez nałożenie nowej nawierzchni. Natomiast jezdnia ulegnie zwężeniu, ponieważ jeden z pasów przeznaczony zostanie na miejsca parkingowe.

Całość planowanych zmian ma dopełniać roślinność – Marszałkowska zamieni się w zieloną aleję dzięki posadzeniu 63 drzew oraz dziesiątków tysięcy krzewów, bylin i pnączy. Całkowita metamorfoza ulicy ma na celu jej estetyzację oraz zmniejszenie jej funkcji jako trasy przelotowej.