Pierwszy w Warszawie biurowiec z drewna powstaje na Ursynowie

Warszawa będzie miała swoje miejsce na mapie architektury drewnianej, a to za sprawą pierwszego biurowca z tego materiału, który ma powstać na Ursynowie. Choć ten ekologiczny budynek będzie miał zaledwie cztery piętra, już teraz budzi zainteresowanie miłośników nowoczesnych rozwiązań architektonicznych. To może być zwiastunem nowej fali inwestycji tego typu w stolicy, zwłaszcza że budowa takich obiektów z modułów jest możliwa w krótszym czasie niż tradycyjnych konstrukcji.

Na północy Oslo, w norweskim Brumunddal, kilka lat temu zbudowano drewniany wieżowiec o imponującej wysokości 85 metrów – rekord jeszcze nie pobity. Konstrukcje z drewna zdają się odzyskiwać swoją popularność w świecie architektury, jak sugerują rozmowy z polskimi specjalistami. Nie chodzi tutaj tylko o małe domy, ale o większe budynki przeznaczone do celów biurowych.

Projektanci z warszawskiej pracowni APA Wojciechowski opracowali już kilka projektów drewnianych biurowców, jeden z nich jest obecnie w trakcie realizacji na Kaszubach. Szymon Wojciechowski, szef tej pracowni, jest zapalonym entuzjastą takiego podejścia do architektury. Innym pionierem tego trendu jest pracownia Ambient z Warszawy, zarządzana przez Magdalenę Pios. Pracownia ta odpowiada za projekt obecnie budowanego drewnianego budynku biblioteki na ulicy Kłosowej na Białołęce. Teraz zespół Ambient podjął się realizacji pierwszego w stolicy biurowca wykonanego z drewna.