Pałac Kultury i Nauki – Historyczne centrum Warszawy

Ten położony przy Placu Defilad budynek jest najbardziej rozpoznawalnym budynkiem w Polsce. Wybudowany w 1955 roku i nazwany na cześć wodza budynek od samego początku był miejscem, gdzie działo się wiele. Odkryj tajemnice PKiN
 
Historia PKiN
 
PKiN jest najwyższym zabytkiem w Polsce. W roku jego budowy (1955) miał on 230,68 m wysokości, co przekłada się na 44 kondygnacje i dwie w podziemiu. W 1994 dodano do niego iglicę, która sprawiła, że do dziś mierzy on 237 m.
 
Budowę zakończono 21 lipca 1955 roku, a sama jego budowa trwała prawie 3 lata. Pierwszy rok funkcjonowania był intensywny. Rezydowała tu między innymi Polska Akademia Nauk, Instytut Nauk Społecznych i Wieczorowy Uniwersytet Marksizmu i Leninizmu.
 

PKiN – Miejsce smutków i radości narodu

Przez lata Pałac służył za miejsce spotkań, festynów, spontanicznych wystąpień i zgromadzeń. To tutaj Władysław Gomułka zyskał poparcie dla tzw. “odwilży”. Odbywały się tu bale karnawałowe i sylwestrowe, targi książki, a nawet wybory miss. Miejsce gościło znakomite osobistości takie jak Gagarin, Marlena Dietrich czy Fogg.
 
Jest to również scena, na której rozgrywały się tragedie. 18 listopada 1962 r. z tarasu widokowego wyskoczył mężczyzna, a niedawno przed Pałacem samospalenia dokonał inny. Te śmierci pokazują, jak ważną częścią Warszawy jest to miejsce. To symbol całego miasta, doceniany zarówno przez przyjezdnych, jak i mieszkańców.
 

Taras widokowy

 
Zwiedzanie PKiN najlepiej rozpocząć od tarasu widokowego. Znajduje się on na 114 metrach wysokości i rozciąga się z niego niesamowity widok. Na tym piętrze możemy zobaczyć również galerię wewnętrzną oraz salę główną, nazywaną Salą Gotycką, która jest najwyżej położonym pomieszczeniem Pałacu. To doskonale wyposażona sala, dzięki czemu jest miejscem organizacji przeróżnych wydarzeń i spotkań.
 
Zachęcamy do odwiedzenia PKiN zwłaszcza dzisiaj, kiedy obchodzi on swoje urodziny. Z tej okazji zorganizowano konkurs, a także obniżono ceny biletów. Wszystkie informacje o wydarzeniu znajdują się na stronie internetowej Pałacu. Dostępna również będzie transmisja online.