Powoli dobiega końca XVIII Festiwal Warszawa Singera – wydarzenie nie tylko ważne dla środowiska żydowskiego, ale dla każdego, kto ceni sobie szeroko pojętą sztukę na wysokim poziomie.
Festiwal kultury żydowskiej w Warszawie
Festiwal Singera, a właściwie Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera, organizowany jest od roku 2004 przez Fundację Shalom, założoną w roku 1988 przez aktorkę i reżyser Gołdę Tencer. To cykliczne wydarzenie kulturalne, przyciągające za każdym razem tłumy odbiorców, jak i działalność powołującej go do życia Fundacji Shalom, jest popularyzacja kultury żydowskiej. Premiera festiwalu przypadła w 100 rocznicę urodzin swego patrona, związanego z Warszawą pisarza, dziennikarza i noblisty w dziedzinie literatury, Isaaca Bashevisa Singera. Podczas festiwalu odbywają się liczne warsztaty, koncerty, a także przedstawienia teatralne i pokazy filmowe. Zainteresowani mogą podpatrzeć tajniki kuchni koszernej lub zapoznać się ze sztuką żydowskiej wycinanki. Co odważniejsi mogą przystąpić do kursu tańca i piosenki. Bardziej dociekliwi mogą liczyć na solidną dawkę wiedzy podczas licznych paneli dyskusyjnych i wykładów poświęconych kulturze jidysz.
Co nas jeszcze czeka?
Na ostatnich dniach festiwalu nie zabraknie z pewnością atrakcji. Jeśli ktoś ma ochotę na spacer, który poza świeżym powietrzem dostarczy także wiedzy, może skorzystać z takiej opcji od samego rana, udając się na edukacyjną przechadzkę po Cmentarzu Żydowskim na ul. Okopowej oraz Bródnie. Dla zainteresowanych architekturą polecamy zwiedzanie Synagogi im. Małżonków Nożyków z Bolesławem Zającem.
Także dla tych mniej zainteresowanych zwiedzaniem znajdą się atrakcyjne punkty, jak recital Genady’ego Iskhakova, warsztaty piosenki pod kierunkiem Teresy Wrońskiej, czy spotkanie z twórczością pisarzy żydowskich, podczas którego usłyszeć będzie można opowiadania I.L. Pereca w interpretacji Ireny Jun.
Kultura żydowska to oczywiście muzyka, którą będzie można się delektować jeszcze kilkukrotnie w ostatnich minutach festiwalu. Słuchaczom zaprezentowane zostaną między innymi kompozycje Piotra Mossa i Mieczysława Weinberga. Dźwięki żydowskich kompozycji będą rozbrzmiewać na świeżym powietrzu podczas „Jidyszland”, gdzie wystąpią Karolina Cicha & Spółka. W ramach koncertu finałowego, który rozegra się w budynku Opery Narodowej, zabrzmią utwory kompozytorów żydowskich w wykonaniu zespołu pod dyrekcją Sebastiana Wypycha, orkiestry Sinfonia Viva pod batutą Tomasza Radziwonowicza oraz solistów – Roby’ego Lakatosa i Anny Wandke.