Odnowa i rozwój kolei na Mazowszu – priorytet dla strategicznych inwestycji

Obserwuje się coraz silniejsze zainteresowanie kolejnictwem w Polsce. Wiele znaczących projektów inwestycyjnych, takich jak linia kolejowa do Kozienic, połączenie lotniska Modlin z koleją, trasa Zegrze – Przasnysz czy przyszłe planowane połączenia w ramach Centralnego Portu Komunikacyjnego, pokazują, że moda na pociągi wraca do łask. Nie tylko główne miejsca aglomeracji warszawskiej powinny cieszyć się dogodnym połączeniem z Warszawą, ale także wiele większych miejscowości w województwie mazowieckim.

Inwestycja ta została oficjalnie ogłoszona przez PKP PLK w październiku ubiegłego roku. Przetarg na realizację projektu został zainicjowany w grudniu 2022. Szacowany koszt całkowity projektu, obejmujący dokumentację oraz prace budowlane, wynosi 321 milionów złotych. Planowana inwestycja przewiduje budowę 24 kilometrów nowej infrastruktury kolejowej na odcinku Świerże Górne – Dobieszyn.

Nowa linia kolejowa będzie łączyć linię nr 77 (Janików – Świerże Górne) z linią nr 8 (Warszawa Zachodnia – Kraków Główny), która jest nazywana linią radomską. Budowa tej nowej trasy ma skrócić czas podróży z Kozienic do Warszawy do około 86 minut i może przyczynić się do eliminacji problemu wykluczenia komunikacyjnego w tym rejonie.