Odkrycie na terenie budowy. Przy ulicy Płochocińskiej znaleziono niewybuchy z okresu drugiej wojny światowej

Podczas prowadzenia prac budowalnych robotnicy natrafiają czasem na różne rzeczy ukryte w ziemi. Tym razem pracujący na terenie Białołęki budowlańcy natrafili przy ulicy Płochocińskiej na niebezpieczne znalezisko, które przeleżało w tym miejscu dziesiątki lat.

Niewybuchy sprzed dziesięcioleci

We wtorek 15 listopada do straży miejskiej trafiło zgłoszenie o odkryciu niebezpiecznych obiektów. Prowadzący prace budowlane na Białołęce robotnicy natrafili na dziesięć granatów moździerzowych. Zardzewiałe pociski spoczywały w ziemi od czasów drugiej wojny światowej.

Wstrzymanie ruchu w okolicy

Wtorkowe odkrycie wymagało nie tylko interwencji ze strony strażników miejskich. W odpowiedzi na poranne znalezisko w godzinach przedpołudniowych na miejscu zjawił się patrol saperski. Konieczność bezpiecznego wydobycia pocisków z wykopu doprowadziła do wstrzymania ruchu na całej ulicy Płochocińskiej. Zabezpieczone pociski wywieziono następnie na poligon.

Prace budowalne jak archeologiczne

Znalezione w tym tygodniu niewybuchy to nie jedyne takie znalezisko w ostatnich miesiącach. W pierwszej połowie września zgłoszenie o podobnej naturze przyjęła Komenda Stołeczna Policji. Do odkrycia pocisków doszło podczas robót na placu przy ulicy Prostej. Ewakuowano wówczas dwa sąsiadujące z tym miejscem obiekty biurowe. Także tam pojawiła się grupa saperów, którzy zabezpieczyli i usunęli obiekty.

Nie tylko w stolicy można natknąć się na tego typu znaleziska. W ubiegłym miesiącu do podobnego odkrycia doszło na terenie województwa zachodniopomorskiego.