Obowiązek szczepienia kotów w województwie mazowieckim – Konstanty Radziwiłł wydał rozporządzenie

Już nie tylko właściciele psów, ale i posiadacze kotów zobligowani zostali do zaszczepienia swojego pupila przeciwko wściekliźnie. Taką decyzję ogłosił 31 grudnia 2021 roku wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

Na zastrzyk w ciągu 30 dni

Obowiązkowym szczepieniem przeciw wściekliźnie objęte zostały wszystkie zwierzęta domowe. Szczepienia psów są wykonywane rutynowo od wielu lat na terenie całego kraju. Teraz w województwie mazowieckim zadecydowano o konieczności zabezpieczenia w ten sposób także ich kocich przyjaciół. Na wizytę u weterynarza w celu wykonania zastrzyku, właściciele zwierząt mają do 30 dni od momentu, w którym zwierzę ukończy 3 miesiąc życia. Tak jak w przypadku psów kolejne dawki należy podawać nie rzadziej, niż co 12 miesięcy od ostatniego szczepienia.

Skąd nowe regulacje?

Jeśli komuś taka informacja umknęła, przypominamy, że od końca października 2021 roku na terenie województwa mazowieckiego obowiązywał nowy przepis, mający na celu zapobieżenie rozprzestrzenianiu się zakażenia wścieklizną ze zwierząt dzikich na domowych pupili. W myśl zarządzenia w określonych miejscach dozwolone jest wyprowadzanie zwierząt tylko na smyczy. Swobodnie biegający czworonóg może przebywać jedynie na terenie zamkniętym posesji. Regulacje te obejmują osoby na stałe zamieszkujące na terenie województwa oraz przebywające na wyznaczonych obszarach przez krótki czas.

Od początku stycznia do października 2021 roku na terenie województwa mazowieckiego wykryto 84 przypadki wścieklizny wśród zwierząt wolno żyjących. 8 z nich w odnotowano w samej Warszawie. W związku z tym wspomniane wcześniej obostrzenia wprowadzono na terenie dzielnic Wawer, Wesoła, Rembertów, Praga południe i Targówek.