Czytelnia słów i dźwięków Elektra
Mieszcząca się w piętrowym, przedwojennym budynku, będącym niegdyś siedzibą szpitala Św. Ducha nowa czytelnia, to wyjątkowa przestrzeń, która spokojnie może pretendować do tytułu świątyni kultury analogowej. Urządzone w stylu retro wnętrze wyposażono w repliki kultowych mebli z epoki PRL-u, które pozwolą odwiedzającym przenieść się w czasie. Jednak nie wystrój jest tutaj najważniejszy.
Nazwa Elektra nawiązuje do wytwórni płytowej o tej samej nazwie. Zgromadzona w śródmiejskiej czytelni kolekcja zawiera w sobie nie tylko pozycje literackie, ale także obszerny katalog płyt analogowych, które od kilku lat przeżywają swój renesans. Ale to nie jedyna opcja na odsłuchanie starych nagrań. Elektra oferuje również ciekawy zbiór zapomnianych już przez młode pokolenie kaset magnetofonowych. W przestrzeni, która w założeniu ma łączyć salon literacki z klimatem niezależnego sklepu płytowego, odkryjemy unikatowe egzemplarze krążków z serii Polish Jazz, Biały Kruk Czarnego Krążka czy kolekcje z Jazz Jamboree. Na uwagę zasługuje też zarejestrowany w formie test press pierwszy album zespołu Kult, będący debiutem Kazika Staszewskiego.
Z wszystkimi wyjątkowymi pozycjami składającymi się na liczącą 1000 elementów kolekcję, można będzie zaznajomić się na specjalnie w tym celu przygotowanych stanowiskach czytelniczych oraz stanowiskach do odsłuchu płyt i kaset. Poza tym na terenie czytelni przewidziane zostały także stanowiska do pracy z laptopem oraz wspólnego odsłuchu winylowych krążków. Co więcej, dostęp do niezwykłych zbiorów jest dostępny dla wszystkich zainteresowanych bezpłatnie.
Co czeka na pierwszych wizytatorów?
Otwarcie czytelni Elektra nastąpi 3 września i przyjmie formę trzydniowego festiwalu. W czasie jego trwania odbędzie się giełdę płytową, liczne konkursy, warsztaty i spektakle. Zaplanowano występy takich artystów jak multiinstrumentalista Sambor Dudziński, czy Marcin Świetlicki. Zaprezentują się także wykonawcy młodego pokolenia. Zwieńczeniem imprezy inauguracyjnej będzie „Koncert na gramofony, patefony i inne adaptery” – reinterpretacja wydarzenia, które miało miejsce pod tym samym adresem w roku 1994.