Rodzinnie w podróż dookoła Zamku Królewskiego – 50. rocznica odbudowy obiektu

Początek września przyniesie warszawianom moc niezapomnianych wrażeń. Już w najbliższą niedzielę odbędzie się Piknik Jubileuszowy, organizowany z okazji 50. rocznicy odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie. Do świętowania w gronie rodzinnym przez cały dzień zapraszamy do Ogrodów Królewskich i Arkad Kubickiego. W programie wydarzenia koncerty i pokazy dla tych młodszych i starszych mieszkańców stolicy.

Co się stało z Zamkiem Królewskim?

Zamek Królewski to jeden z najcenniejszych zabytków stolicy. Początkowo barokowo-klasycystyczny obiekt pełnił funkcję rezydencji książąt mazowieckich. Następnie w wieku XVI stał się siedzibą władz I Rzeczypospolitej: króla, Izby Poselskiej oraz Senatu. Burzliwe dzieje narodu polskiego odcisnęły wyraźne piętno na tej niezwykłej budowli. Wielokrotnie grabiony i dewastowany przez wojska szwedzkie, brandenburskie, niemieckie i rosyjskie zamek latami tracił swój blask. Po upadku powstania listopadowego przejęty przez władze rosyjskie przeznaczony został do celów administracyjnych. W następnych latach natomiast doszczętnie zniszczony w wyniku działań wojsk niemieckich podczas II wojny światowej.

W 1965 roku pozostałości po niegdysiejszej imponującej budowli wpisano do rejestru zabytków. Prace rekonstrukcyjne przeprowadzono w latach 1971-1984 pod kierunkiem Obywatelskiego Komitetu Odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie. Pełniący obecnie rolę muzeum Zamek Królewski w Warszawie od roku 1980 figuruje na liście światowego dziedzictwa UNESCO, a w roku 1994, wraz z Traktem Królewskim i Wilanowem Królewskim, uznany został za pomnik historii.

Co nas czeka podczas świętowania?

Piknik Jubileuszowy z okazji 50-lecia odbudowy Zamku Królewskiego to doskonała okazja na kreatywne i niecodzienne spędzenie czasu w gronie najbliższych. Bogaty program artystyczny obejmować będzie koncerty, pokazy fechtunku, spektakle oraz warsztaty radiowe. Zbliżający się piknik to także możliwość bezpłatnego zapoznania się z  zamkową wystawy. To też jedyna okazja na przyjrzenie się majestatycznej budowli z innej perspektywy, podczas zaplanowanego z tej okazji przelotu balonem.