“Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949” – Grzegorz Piątek laureatem Nagrody Historycznej im. Kazimierza Moczarskiego

Nagroda Historyczna miasta stołecznego Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego przyznana. Za książkę Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949 uhonorowano architekta i publicystę Grzegorza Piątka.

Najlepsza ze 105 pozycji

Wynik ogłoszono w mediach społecznościowych Domu Spotkań z Historią. Jury, w skład którego weszli: Andrzej Friszke, Antoni Dudek, Dobrochna Kałwa, Jan Kofman, Andrzej Krzysztof Kunert, Anna Landau-Czajka, Tomasz Łubieński, Anna Machcewicz, Tomasz Makowski, Daria Lipińska-Nałęcz, Małgorzata Szejnert oraz Andrzej Wielowieyski, wyłoniło zwycięzcę spośród 105 zgłoszonych pozycji. Zwycięzca otrzymał 50 tysięcy złotych oraz statuetkę autorstwa Jacka Kowalskiego – replikę temperówki Kazimierza Moczarskiego.

Nowo spojrzenie na stolicę

W uzasadnieniu swojej decyzji członkowie komisji zwrócili uwagę na nowatorskie i panoramiczne spojrzenie na temat odbudowy zburzonej w czasie II wojny światowej stolicy. Ich zdaniem nagrodzony autor zaprezentował w publikacji dotychczas nieupowszechnione koncepcje urbanistyczne. Dostrzeżenie w książce problemów ówczesnych architektów i urbanistów, pozwoliło na zrozumienie podjętych przez niech działań. Uznanie dla wnikliwej analizy życia kolejnych osób, które kształtowały wizerunek Warszawy po wojnie i wpływ ich poglądów na realizację zadania, wyraził w swojej przemowie przewodniczący jury, prof. Andrzej Friszke.

Wyróżnienie za Rzeczy osobiste. Opowieść o ubraniach w obozach koncentracyjnych i zagłady

Poza główną nagrodą w konkursie przyznano także wyróżnienie Młodzieżowych Klubów Historycznych 2021. Statuetkę Ołówek Kazimierza Moczarskiego zdobyła autorka reportaży, Karolina Suleja. Jak mówi sama autorka, temat, który porusza w swojej książce, jest niezwykle trudny. Tym bardziej cieszy się ona z nagrody i faktu, iż jej twórczość docenili młodzi ludzie.

Nagroda imienia Kazimierza Moczarskiego

Kazimierz Moczarski to wybitna postać. Urodzony w roku 1907 zmarł w roku 1975. Prawnik, pisarz, dziennikarz, żołnierz AK i uczestnik Powstania Warszawskiego. Więziony po wojnie przez komunistów spędził czas w jednej celi z niemieckim oficerem policji, SS-manem, Jurgenem Stroopem. W wyniku tego spotkania Moczarski napisał Rozmowy z katem, opublikowane dwa lata po śmierci autora w roku 1977.