Na Powązkach spoczął jeden z wybitnych polskich muzyków – Andrzeja Nowaka bliscy pożegnali 28 stycznia

Rodzina, przyjaciele, fani, przedstawiciele rządu. Wszyscy żegnali zmarłego 04 stycznia Andrzeja Nowaka, wybitnego  gitarzystę, założyciela zespołów TSA i Złe Psy. Odznaczony pośmiertnie Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski artysta w piątek 28 stycznia spoczął na warszawskich Powązkach.

Uroczystości na Cmentarzu Wojskowym

Uroczystości otworzono o godzinie 13.00 w sali ceremonialnej Domu Pogrzebowego Cmentarza Wojskowego na Powązkach. Tam, na podstawie artykułu 138 Konstytucji RP oraz Ustawy o orderach i odznaczeniach, na ręce żony zmarłego artysty złożono Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. Jak podkreślił w uzasadnieniu dla tej decyzji prezydent Andrzej Duda, order ten symbolizuje uznanie dla wybitnych zasług oddanych polskiej kulturze muzycznej, działalności twórczej i artystycznej.

Symbol rockowej rewolucji

Podczas ceremonii odczytano również list prezydenta skierowany do wszystkich obecnych na cmentarzu. Andrzej Duda przypomniał w nim o ogromnej popularności zespołu TSA i jego wyjątkowej sile, dzięki której można było oderwać się od komunistycznej rzeczywistości. Zwrócił też uwagę na wciąż aktualne przesłanie twórczości artysty, tak ważne w czasach, w których bez przerwy doświadczamy manipulacji i wymyślonych podziałów.

Na tę okoliczność list wystosował również minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Wyraził on nie tylko uznanie dla artystycznej działalności muzyka, ale tez do jego wybitnych umiejętności, które prezentował podczas popisów solowych. Minister przypomniał o licznych sukcesach i projektach, które Andrzej Nowak realizował z innymi wielkimi artystami. Gliński odniósł się również do chętnie przez muzyka deklarowanej patriotycznej postawy. Jak przypomniał, gitarzysta TSA i Złych Psów kochał wolność i uważał ją za jedną z najważniejszych cnót.

Andrzej Nowak urodził się 09 kwietnia 1959 roku w Opolu. W roku 1979 wspólnie z Tomaszem Zatwarnickim założył zespół TSA, którego twórczość weszła do kanonu polskiej muzyki. Najbardziej znane utwory grupy to Trzy Zapałki, Chodzą Ludzie, 51 oraz Heavy Metal Świat. Kolejne lata przyniosły wspólne projekty z Tadeuszem Nalepą oraz Martyną Jakubowicz, a także Krzesimirem Dębskim. W roku 1999 Andrzej Nowak założył zespół rockowy Złe Psy.

Andrzej Nowak był nie tylko muzykiem, ale też miłośnikiem psów, kolekcjonerem militariów i motocykli. W chwili śmierci muzyk miał 62 lata.