Warszawa to oczywiście jedno z najatrakcyjniejszych dla odwiedzających polskie ziemie zagranicznych turystów. Tu rozegrały się jedne z najdramatyczniejszych walk, jakie widziało XX stulecie. Historia miasta przyciąga historyków i entuzjastów ze wszystkich stron świata. Jednak poza miejskim życiem na tych ziemiach toczyło się także zupełnie inne, odmienne od tego, które znamy z muzealnych fotografii. Dziś możemy udać w piękną podróż w czasie i przyjrzeć się temu, co pod Warszawą pozostało po mazowieckiej wsi.
Muzeum w Sierpcu- podróż przez stulecia
Skansen w Sierpcu założono 24 marca 1971 roku. Wówczas pełnił on funkcję regionalnego muzeum etnograficznego. Park etnograficzny utworzono na terenie pozostałości po dworze w Bojanowie w roku 1975. Pierwsze obiekty muzealne pojawiły się w skansenie w latach 1977-1978.
Teren muzeum to obszar 60 i pół hektara leżący na stylu dwóch rzek – Sierpienicy i Skrwy. W ośrodku można obejrzeć ponad 80 obiektów, będących reprezentantami małej i dużej architektury z różnych okresów historycznych. Znajdziemy tu XVIII-wieczny drewniany kościółek z Drążdżewa, dworek szlachecki oraz 11 zagród chłopskich pochodzących z przełomu XIX i XX wieku.
Zwiedzający mogą też zobaczyć reprezentujący najpopularniejszy na terenach europejskich typ młyna wiatrowego, czy na przykład koźlak. Liczba zgromadzonych przez muzeum eksponatów wynosi ponad 13 tysięcy.
Muzeum Wsi Mazowieckiej jak z obrazka
Na uwagę zasługuje już samo rozmieszczenie sprowadzonych na teren skansenu domostw. Ich rozlokowanie nawiązuje do najczęściej występującego na ziemiach polskich typu osad, czyli wsi rzędowej, zwanej też rzędówką. Prezentowane na terenie muzeum zagrody stanowią wierne odbicie ich pierwotnego wyglądu. Pracujący na terenie skansenu etnografowie dokładają wszelkich starań, by przybliżyć odwiedzającym kulturę wsi z przełomu wieków.
Tych, których zainteresuje historia polskiej wsi, zapraszamy serdecznie do odwiedzenia jednego z największych europejskich skansenów, który również znajduje się na terenie naszego kraju.