chopin

Muzeum Fryderyka Chopina

Odwiedzając stolicę kulturalną, jaką jest Warszawa, nie można zapominać o jednym z najsłynniejszych jej mieszkańców. Choć urodzony w Żelazowej Woli, mieszkający od października 1810 roku Fryderyk Chopin to postać nierozerwalnie związana z historią miasta. W Warszawie bowiem kompozytor spędził sporą część swojego życia, mieszkał, koncertował i komponował. Nie mogło więc zabraknąć tu miejsca poświęconego jego pamięci.

Niezwykłe zbiory w warszawskim pałacu

Pałac Ostrogskich w Warszawie w swoich wnętrzach mieści najbogatszy na świecie zbiór pamiątek związanych z życiem i działalnością Fryderyka Chopina. Wpisana w roku 1999 na listę UNESCO “Memory of the World” kolekcja uznana została za unikat w skali światowej, wymagający szczególnej ochrony przed zniszczeniem. Wśród eksponatów znajdują się nie tylko przedmioty codziennego użytku czy biżuteria, ale przede wszystkim instrumenty, na których grywał kompozytor – fortepiany z epoki firm Pleyel, Erard, Buchholtz. Na szczególną uwagę zasługują jednak zgromadzone przez Towarzystwo im. Fryderyka Chopina rękopisy i wydania jego, które doskonale ukazują przebieg jego kompozytorskiej drogi.

Co znajdziemy w muzeum Chopina?

Poza bez wątpienia najcenniejszą kulturową spuścizną, jaką stanowią kompozycje Chopina, w muzeum warszawskim odwiedzający mogą między innymi podziwiać jego ostatni fortepian, złoty zegarek – prezent od Angeliki Catalani, osobiste zapiski kompozytora z lat 1834, 1848 i 1849, maleńki ołówek do notacji muzycznej, breloczek z inicjałami kompozytora, eleganckie spinki do gorsu, chustki haftowane przez George Sand, czy zegarek podróżny. Szczególną uwagę przykuwają pośmiertne maski kompozytora oraz odlewy jego dłoni. Kolekcja obejmuje także pukiel włosów Fryderyka Chopina i zasuszone kwiaty z jego łoża śmierci.