Mistrzostwa świata w szachach na PGE Narodowym w Warszawie – rozgrywki potrwają do 30 grudnia

Już dziś na PGE narodowym w Warszawie rozegrają się pierwsze spotkania szachowe. Najlepsi arcymistrzowie królewskiej gry przez cztery dni będą toczyć walkę o tytuł zwycięzcy całego konkursu. Wśród uczestników zobaczymy zdobywcę Pucharu Świata Jana Krzysztofa Dudę, a także obecnego mistrza, Norwega Magnusa Carlsena.

Widowisko w gwiazdorskiej obsadzie

Tylu przedstawicieli światowej czołówki w grze w szachy Warszawa nie widziała od dawna. Ostatnie podobne ranga wydarzenie miało miejsce w stolicy Polski w roku 1935, kiedy to miasto gościło Olimpiadę Szachową. W grudniowym spotkaniu zmagać będą się ze sobą zawodnicy, doświadczeni w rozgrywkach szybkich i błyskawicznych.

Wśród uczestników turnieju, poza wspomnianymi już Magnusem Carlsenem i Janem Krzysztofem Dudą, zobaczymy między innymi Amerykanina Fabiano Caruany, Rosjanina Siergieja Karjakina, a także reprezentanta Francji Alireza Firouzja. Wśród rozpoznawalnych nazwisk o tytuł mistrza pojawia się także Rosjanin Aleksander Griszczuk oraz Amerykanin Hikaru Nakamura.

Wielkie wydarzenie w historii Polskiego Związku Szachowego

Fakt, iż Międzynarodowa Federacja Szachowa zdecydowała się na rozegranie turnieju w Polsce, nie pozostaje bez znaczenia. Jak mówił prezes Polskiego Związku Szachowego Radosław Jedynak, to ważne i znaczące wydarzenie, ponieważ po wielu latach FIDE (Fédération Internationale des Échecs), postanowiła podjąć ponownie współpracę z naszym krajem.

Pierwotnie szachiści mieli walczyć o tytuł najlepszego w Nur-Sułtan w Kazachstanie, jednak w ostatniej chwili gospodarze imprezy poinformowali o swojej rezygnacji z tego przedsięwzięcia. Wówczas FIDE postanowiła, że tegoroczne rozgrywki odbędą się właśnie w Warszawie.

Oczy kibiców zwrócone na Dudę

Nie da się ukryć, iż wielkie nadzieje polscy entuzjaści i kibice pokładają w osobie Jana Krzysztofa Dudy. Młody szachista odniósł już zwycięstwo nad Magnusem Carlsenem i uczestniczącym w aktualnie prowadzonym turnieju Siergiejem Karjakinem podczas letnich rozgrywek w Soczi. Wówczas to Duda zwyciężył w Pucharze Świata. Kilka dni temu natomiast, podczas rywalizacji prowadzonej w katowickim Spodku, został mistrzem Europy w szachach błyskawicznych.

Polski szachista cieszy się uznaniem nie tylko kibicujących mu rodaków, ale także pozostałych zawodników, w tym także odnoszącego sukcesy Carlsena. Zdaniem Norwega, polski gracz ma duże doświadczenie i talent, który zaprezentował już w 2018 roku. Wtedy to Duda został ogłoszony wicemistrzem świata w blitzu. Zdaniem Carlsena, tegoroczny zwycięzca Pucharu Świata ma ogromną szansę na triumfy w pozostałych kategoriach na aktualnie odbywającym się spotkaniu.