Powrót do koncepcji sprzed lat, czyli starania aktywistów o rewitalizację toru i hali sportowej klubu Orzeł

Na początku była hala sportowa, oddana do użytku w roku 1939. Welodrom, w którym rozgrywano najważniejsze zawody, uruchomiono w roku 1972. Teraz o przywrócenie dawnej świetności kolarskiego toru walczą warszawscy aktywiści.

Nowa koncepcja dla znanego obiektu sportowego

W listopadzie tego roku pojawiła się nowa koncepcja dla objętego patronatem klubu Orzeł obiektu. Stworzony przez Zofię Koniecko projekt to wynik jej pracy nad zadaniem dyplomowym. Kształcącej się na Politechnice Warszawskiej studentce polecono zaprojektowanie rewitalizacji istniejącego już obiektu. Jak relacjonowała później, pomysł na obranie z cel właśnie warszawskiego welodromu podsunął jej tata, pamiętający lata świetności wspomnianego wcześniej klubu.

Propozycja przypadła wszystkim, szczególnie projektantce, do gustu. Jak podkreślała w uzasadnieniu swojego wyboru, obiekt na Kamionku jest wszystkim tym, czego poszukiwała do realizacji zadania. Sportowy obiekt ma wyraźnie przypisaną funkcję, która pozwala na odnowienie sportowej i społecznej aktywności w tej okolicy. Jednocześnie welodrom pozwala na wprowadzenie ekologicznych rozwiązań. Co więcej, projekt ten ma szansę na wdrożenie, gdyż nie jest to obiekt porzucony i zapomniany. Dziś działający w stolicy aktywiści walczą o wznowienie jego działalności.

Czym jest welodrom na Kamionku?

Halę sportową zaprojektowali dwaj architekci – Maciej Nowicki i Zbigniew Karpiński. Obiekt ten można było podziwiać w czasach jego działalności. Dziś bowiem opuszczony budynek marnieje z dnia na dzień. Betonowy welodrom zlokalizowany między ulicami Mińską, Podskarbińską i Stanisławowską, mimo iż w latach 70. i 80. rozgrywały się tu najważniejsze w kraju zawody, wyłączono z użycia z początkiem lat 90. Od tego czasu tor kolarski, podobnie jak siedziba klubu Orzeł, podupada. Jednak niezmiennie powraca we wspomnieniach mieszkańców i inspiruje do działania tych, którzy pragną przywrócenia świetności popularnych dawniej warszawskich ośrodków rekreacyjnych.

Dla tych, którzy pasjonują się kolarstwem, interesującym miejscem okazać się może także pewna podwarszawska kawiarnia. Więcej można dowiedzieć się o niej z tego artykułu.