Mieszkanie do wynajęcia w Warszawie. Jak znaleźć idealny lokal?

Poszukiwanie mieszkania do wynajęcia to długi i czasochłonny proces, o czym przekonuje się większość osób, które robią to po raz pierwszy. Pod uwagę musimy wziąć szereg istotnych czynników. Oprócz ceny lokalu, liczy się bowiem także jego lokalizacja, infrastruktura dostępna w okolicy, standard mieszkania, jego wyposażenie, a także metraż i dodatkowe udogodnienia, w tym miejsce parkingowe, komórka lokatorska, balkon itp. Aby znaleźć idealne mieszkanie do wynajęcia w stolicy, z którego wyboru będziemy w pełni zadowoleni, warto wspomóc się kilkoma prostymi wskazówkami. Prezentujemy je poniżej!

Dobry plan to podstawa! Określenie, czego dokładnie szukamy

W pierwszej kolejności warto dokładnie zastanowić się, w jakim mieszkaniu pragniemy zamieszkać w najbliższej przyszłości. Swoje wymagania najlepiej spisać, aby uściślić je i dowiedzieć, czego tak naprawdę potrzebujemy. W pierwszej kolejności zastanówmy się, jaką kwotę miesięcznie możemy poświęcić na wynajem. Pamiętajmy, że mieszkania do wynajęcia w Warszawie są dostępne w różnych cenach. Koszt ich wynajmu zależy natomiast od wielu czynników. Znajomość dostępnej na ten cel kwoty pozwoli natomiast od razu skupić się na tych ofertach, na które nas stać i tym samym skrócić czas potrzebny na wybór odpowiedniej nieruchomości.

Drugą kwestią, którą należy rozstrzygnąć na samym początku, jest metraż mieszkania. Warto zastanowić się, ilu pokojów potrzebujemy, czy preferujemy kuchnię w aneksie czy osobną, czy mieszkanie ma mieć balkon i czy niezbędne jest nam miejsce parkingowe, garaż oraz komórka lokatorska. Nie zawsze duże mieszkanie będzie lepszym wyborem, zwłaszcza że jego utrzymanie będzie bardziej kosztowne.

Następnie zawęźmy krąg poszukiwań do konkretnych dzielnic. Mieszkania do wynajęcia w Warszawie najlepiej szukać w dzielnicach lub w ich pobliżu, w których pracujemy, blisko rodziców, jeśli mamy małe dzieci lub uczęszczanej przez nie szkoły i przedszkola. Atutem, który na pewno docenimy będzie także dogodny dojazd do pracy, szkoły i pozostałych dzielnic, który zapewni blisko położony przystanek autobusowy oraz stacja metra.

Standard mieszkania, jego cena i czas trwania umowy

Mieszkania do wynajęcia w Warszawie są dostępne w różnych standardach – mogą być zarówno kompletnie wyposażone, jak i puste, do urządzenia przez najemcę. Wśród nich znajdziemy zarówno lokale nowe, świeżo po remoncie, jak i używane, niekiedy wymagające odświeżenia czy wykonania dodatkowych prac. Jeśli chcemy wprowadzić się do gotowego do zamieszkania lokalu, skupiajmy się na ofertach nowych, odremontowanych mieszkań. Jeśli natomiast chcemy zaoszczędzić na wynajmie i mamy czas na odświeżenie lokalu, wybierajmy tańsze oferty.

Bardzo ważną kwestią do rozważenia jest czas trwania najmu. Jeśli nie lubimy przeprowadzek i szukamy mieszkania do wynajęcia w Warszawie na co najmniej kilka lat, zdecydujmy się na ofertę możliwie długoterminową. Podpisanie umowy na 2 lata lub więcej uchroni nas przed ewentualną przeprowadzką w najbliższej przyszłości. Jeśli natomiast planujemy kupić mieszkanie na własność lub wybudować dom, lepszym wyborem będą krótsze oferty wynajmu na rok lub półtora, z krótkim okresem wypowiedzenia umowy.