Międzynarodowy Dzień Teatru inny niż wszystkie – wyraz solidarności z ofiarami w Mariupolu

ДЕТИ – ten napis pojawił się przed Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie oraz przed budynkami teatrów w Łodzi i Szczecinie. Gest ten skierowali artyści ku ofiarom bombardowania Teatru Dramatycznego w Mariupolu.

Międzynarodowy Dzień Teatru – upamiętnienie Mariupola

27 marca jest uznawany za Międzynarodowy Dzień Teatru. W tym roku jednak przybrał on w Warszawie zupełnie inną formę. Kilka dni przed świętem teatru władze miasta poinformowały o umieszczeniu na Placu Defilad napisu ДЕТИ, co w języku rosyjskim oznacza dzieci. Jest to odniesienie do wydarzeń, które rozegrały się 16 marca w ukraińskim Mariupolu. W mieście podczas bombardowania siły rosyjskie zniszczyły budynek teatru, w którym schroniło się około tysiąca osób. Wśród nich były także dzieci. 25 marca rada miasta Mariupola podała, że w wyniku bombardowania około 300 osób poniosło śmierć.

Dlaczego napis ДЕТИ? Jak wiadomo, na dwa dni przed tragicznym zniszczeniem mariupolskiego teatru amerykańska firma Maxar wykonała zdjęcia satelitarne. Wyraźnie widać na nich wymalowany przed budynkiem napis ДЕТИ. Z pewnością zauważyli go rosyjscy piloci bombowców. Niestety, nie wzruszył on ich sumień.

Artyści apelują do pozostałych ośrodków teatralnych

Ratusz, który w pełni solidaryzuje się z wszelkimi działaniami mającymi na celu okazanie wsparcia dla walczącego narodu ukraińskiego, podkreśla, że organizatorzy warszawskiej akcji apelują wraz z Polskim Ośrodkiem Międzynarodowego Instytutu Teatralnego do innych instytucji kulturalnych na świecie o przyłączenia się do tego wyjątkowego gestu. Wezwanie to umieszczono w tegorocznym orędziu, które z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru odczytano na Placu Defilad. Jego autorami są reżyserka teatralna Monika Strzępka oraz Dramatyczny Kolektyw: Agata Adamiecka, Małgorzata Basińska, Jagoda Dutkiewicz, Monika Dziekan i Dorota Kowalkowska.

Poza stolicą do akcji polegającej na zapisaniu cyrylicą słowa dzieci przyłączył się również Teatr Powszechny w Łodzi. Napis pojawił się także przy Teatrze Lalek Pleciuga oraz na Wałach Chrobrego w Szczecinie.