Wiosenne porządki na przystankach komunikacji miejskiej

Zima minęła, pora na odświeżenie wizerunku, także tego miejskiego. Takiego zdania jest Warszawski Zarząd Oczyszczania Miasta, który rozpoczął już porządkowanie przystanków komunikacji miejskiej. Na ekipy sprzątające czeka ponad 1200 wiat.

Ponad 4000 przystanków

Jak wynika z wyliczeń urzędu miasta, w Warszawie jest 4.300 przystanków, o których czystość dba przez cały rok. Ekipy sprzątające każdego dnia wymiatają z ich obrębu różnego typu odpadki. Jednak zamiatanie to nie wszystko, co jest konieczne do zachowania prezencji przestrzeni miejskich na godnym poziomie.

Obecne na części przystanków wiaty również wymagają dokładnego czyszczenia i mycia. Tego rodzaju zabiegi pozostawia się z oczywistych względów na miesiące, w których temperatury przez całą dobę utrzymują się powyżej zera. Jak można wnioskować z pojawiających się w Śródmieściu uzbrojonych w specjalistyczny sprzęt pracowników sprzątających, ten czas właśnie nadszedł.

Gruntowne przygotowania do sezonu

W związku z ustabilizowaniem się pogody i pojawieniem się stale dodatnich temperatur podjęto decyzję o rozpoczęciu prac. Łącznie na gruntowne mycie oczekują 1222 wiaty. Pierwsze w kolejności zostaną odświeżone przystanki na terenie Śródmieścia oraz Pragi-Północ. Jak wyglądać będą zabiegi pielęgnacyjne?

Pracownicy Warszawskiego Zarządu Oczyszczania Miasta do prowadzonych pod osłoną nocy prac używać będą wody pod ciśnieniem, która pozwoli na dokładne wymycie szyb, gablot, a także dachów wiat. Będą również usuwać nielegalne ogłoszenia, różnego rodzaju naklejki czy przypadkowe napisy umieszczone przez nieznanych sprawców. Wyczyszczone zostaną przystankowe słupki, ławki, rozkłady jazdy, a także chodniki.

Sezon potrwa do jesieni

Według zapowiedzi Warszawskiego Zarządu Oczyszczania Miasta, każda z miejskich wiat doświadczy mycia co najmniej czterokrotnie. Taki zabieg czeka między innymi przystanki na pętli autobusowej przy Dworcu Centralnym wraz z ich szklano-stalowym zadaszeniem.

Niektóre wiaty będą cieszyć się wyjątkową uwagą. W lokalizacjach, w których mamy do czynienia z dużą frekwencją pasażerów, takich jak punkty przesiadkowe, zaplanowano jeszcze cztery dodatkowe mycia. Wszystkie prowadzone w ramach porządkowej akcji prace mają zakończyć się do jesieni.