Mieszkańcy Ursynowa zaprotestowali przeciw wprowadzeniu planowanych przez Zarząd Zieleni zmian na odcinku ulicy Wąwozowej. Dotychczas znajdujące się między ulicami Zaruby a Rosoła miejsca parkingowe miały zająć nowo nasadzone drzewa. Dziś już wiemy, że do tego nie dojdzie.
Projekt Ursynów – głos dzielnicy
Od pewnego czasu warszawski Zarząd Zieleni realizuje projekt znany powszechnie pod nazwą Zielone ulice. Jego założeniem jest wprowadzenie do przestrzeni miejskiej więcej naturalnej roślinności. Choć jest to oczywiście cel godny pochwały, którego pozytywny wpływ na otoczenie z pewnością dałoby się szybko zauważyć, mieszkańcy wyznaczonych do tych działań okolic zdecydowanie nie zgodzili się z taką wizją urzędników. Dziś, gdy walka o ekologię i świeże powietrze zdaje się jedną z najważniejszych kwestii poruszanych przez działaczy społecznych, w przypadku ulicy Wąwozowej swoje zdanie stanowczo wyraziło stowarzyszenie Projekt Ursynów.
Członkowie stowarzyszenia zwrócili uwagę na istotny problem dzielnicy. Nieustannie wprowadzane kolejne zakazy parkowania i zamknięcie dużego placu parkingowego przy niefunkcjonującym już markecie TESCO doprowadziło do tego, że kierowcy zmuszeni są pozostawiać swoje pojazdy w osiedlowych uliczkach. Projekt Zielona Wąwozowa to kolejne ograniczenia, ponieważ na jego podstawie na odcinku między Zaruby a Rosoła miałyby zniknąć kolejne 33 miejsca postojowe.
Zarząd Zieleni zapowiedział modyfikację planów
Po zdecydowanych głosach sprzeciwu ze strony mieszkańców Zarząd Zieleni postanowił ponownie przyjrzeć się zaproponowanemu projektowi. Jak poinformowała reprezentująca spółkę Karolina Kwiecień-Łukasińska, urzędnicy po rozpatrzeniu próśb mieszkańców, uwzględnili zmiany, jakie zaszły na terenie dzielnicy. Jak zapewniła, obecna wersja Zielonej Wąwozowej nie wiąże się z likwidacją żadnych z istniejących miejsc. Nowe nasadzenia natomiast obejmą wybrukowane wysepki na odcinku między ulicami Relaksową i Dembego.
Zgodnie z projektem na tym obszarze pojawić się ma 231 nowych drzew. Wśród gatunków znajdą się: dąb czerwony, klon pospolity, platan klonolistny, grusza drobnoowocowa, jabłoń ozdobna. Pojawi się również czeremcha ptasia czy amelanchier lamarcki w formie wielopniowej. Wszystkie z nich to gatunki szybkorosnące, które w krótkim czasie odmienią wizerunek ulicy. Jak zapowiadają urzędnicy, nasadzenia drzew uzupełnią liczne krzewy, byliny oraz przestrzenie z łąkami kwietnymi.