W Warszawie uruchomiono pierwszą linię zaufania dla mężczyzn. Numer wybierać mogą wszyscy mieszka poszukujący zrozumienia i wsparcia ze strony psychologa, który świat męski zna z własnego doświadczenia.
Pomoc potrzebna od zaraz
Warszawski numer zaufania dla mężczyzn funkcjonuje od środy 03 sierpnia. Choć na chwilę obecną pomoc skierowana jest głównie do mieszkańców Śródmieścia, ze wsparcia dyżurującego psychologa korzystać mogą wszyscy zainteresowani panowie.
Jak informowali przedstawiciele śródmiejskiego ratusza, podjęcie tej niezwykle ważnej inicjatywy było możliwe dzięki wspólnym wysiłkom dzielnicy i Instytutu Przeciwdziałania Wykluczeniom. Dlaczego tak ważne jest zapewnienie pomocy męskim członkom społeczności?
Jak wynika ze statystyk rocznych, liczba osób, które giną z własnej ręki, jest w Polsce dwukrotnie wyższa, niż liczba osób, które ponoszą śmierć w wyniku wypadków samochodowych. Stwierdzono również, że zdecydowana większość ofiar samobójstw to właśnie mężczyźni. Dlaczego tak się dzieje?
Czy mężczyźnie wypada..?
Odpowiedź na to pytanie nie jest zbyt skomplikowana. Wystarczy przypomnieć sobie silnie zakorzenione w społecznej świadomości przekonanie, że prawdziwy mężczyzna nie okazuje słabości. Oznacza to właściwie, że nie może on okazywać emocji, a już w żadnym wypadku nie pozwala się mu na łzy. Jaki jest tego efekt?
Całe pokolenia wyrastały w poczuciu, że proszenie o pomoc jest dla mężczyzny dezawuujące. Odsłaniający swoje uczucia młody chłopak, a tym bardziej dorosła już głowa rodziny nie ma prawa do bycia potraktowanym poważnie. Wskutek tego tysiące mężczyzn spędzają czas ze swoimi demonami sam na sam. Nie znajdując rozwiązania, nie mogąc udźwignąć ciężaru, który na nich spada, decydują się w końcu na ostateczny, rozpaczliwy krok. Odbierają sobie życie.
Mężczyźni mogą prosić o pomoc!
O wspólnym projekcie dzielnicy i Instytutu Przeciwdziałania Wykluczeniom mówiła zastępca burmistrza Śródmieścia, Magdalena Wojciechowska. Zwróciła ona uwagę na problem edukacji emocjonalnej, której brak pokutuje głównie wśród młodych chłopców. Wyrastają oni w przekonaniu, że nie mogą pozwolić sobie na wyrażanie emocji, zwłaszcza tych najtrudniejszych. Wojciechowska liczy na to, że projekt, którego hasło brzmi Proszenie o Pomoc Jest Męskie, pomoże zmienić spojrzenie społeczeństwa, szczególnie jego męskiej części, na tę kwestię.
Aby skontaktować się z warszawskim telefonem zaufania dla mężczyzn, należy wybrać numer 608 271 402. Będzie on aktywny w każdą środę między godziną 17.00 a 19.00. Poszukujący wsparcia, pomocy czy po prostu chwili rozmowy, mogą mieć pewność, że na drugim końcu telefonicznej linii spotkają wykwalifikowanego psychologa, który ich wysłucha.