Pożegnanie Powstańca – Anna Jakubowska “Paulinka” pochowana na Powązkach

W wieku 95 lat zmarła bohaterka Powstania Warszawskiego – Anna Jakubowska Paulinka. Łączniczka i sanitariuszka Batalionu Zośka spoczęła w sobotę na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Uhonorowanie bohatera

Anna Jakubowska Paulinka zmarła w środę 13 lipca w Domu Pomocy Społecznej Kombatant. Uroczystości pogrzebowe odbyły się na warszawskich Powązkach w sobotę 06 sierpnia. Mszę świętą odprawiono w Domu Pogrzebowym na terenie cmentarz. Następnie urnę z prochami bohaterki złożono w rodzinnym grobowcu.

Anna Jakubowska Paulinka urodziła się 26 maja 1927 roku w Warszawie. W czasie II wojny światowej działała czynnie w konspiracyjnym podziemiu. Początkowo była członkinią organizacji PET. Następnie służbę pełniła jako sanitariuszka i łączniczka w Batalionie Armii Krajowej Zośka. Za swoje oddanie walce o wolność uhonorowana została Krzyżem Walecznych.

Powstaniec po wojnie

Po zakończeniu wojny Jakubowska podjęła studia psychologiczne na Uniwersytecie Warszawskim. Naukę jednak przerwało jej aresztowanie w roku 1949. Skazana w procesie, który przeprowadzono w więziennej celi, za działalność w Armii Krajowej została skazana na 8 lat więzienia. Została zwolniona w roku 1954.

Późniejsze lata życia Anna Jakubowska nadal poświęcała walce o wolność ojczyzny. Działała w podziemiu solidarnościowym, zainicjowała również powstanie Fundacji Filmowej Armii Krajowej, odpowiedzialnej za ponad 20 produkcji dokumentujących działalność opozycyjnego podziemia. Pełniła również funkcję Kapituły Orderu Odrodzenia Polski oraz kapituły konkursu imienia Jana Rodowicza Anody. Jej działalność widoczna była również w Radzie Społecznej Rzecznika Praw Obywatelskich.

Za wieloletnią służbę miastu, któremu poświęciła właściwie całe swoje życie, Jakubowska otrzymała w 2018 roku tytuł Honorowego Obywatela Warszawy.