Polska historia jest niezwykle bogata. Nie tylko pod względem liczby wydarzeń, które miały ogromne znaczenie dla dzisiejszego jej kształtu, ale także w odniesieniu do niezwykłych osobistości, które do jej rozwoju się przyczyniły. Wiele z nich urodziło się, żyło i umierało właśnie w Warszawie. Wśród nich znajdziemy pisarzy, aktorów, muzyków i wielu innych, o których pamięć warto pielęgnować.
Adolf Dymsza – aktor, tancerz, kabareciarz
Adolf Dymsza przyszedł na świat 07 kwietnia 1900 roku w Warszawie. Jego prawdziwe nazwisko brzmiało Bagiński, później zmienione na pseudonim artystyczny, który, jak mówi anegdota, wymyśliła jego siostra Zofia. Ten wybrany przez Adolfa, brzmiący Scipio del Scampio, przepadł zapisany na zagubionej kartce. Uczeń Szkoły Handlowej Waweberga, występował na deskach teatru w Mińsku Litewskim, Grodnie i oczywiście w Warszawie. Aby pozyskać środki do życia, grywał epizodyczne role w filmach i nauczał tańca towarzyskiego.
Mistrz sceny kabaretowej i król polskiej komedii
Ogromną popularność Adolf Dymsza zdobył w latach 1925-1931, kiedy to współpracował ze słynnym kabaretem Qui pro Quo, z którym występy uczyniły go rozpoznawalną postacią sceny komediowej. Po wojnie związany z najważniejszymi teatrzykami warszawskimi. Występował między innymi jako członek zespołów teatralnych Banda, Rex, Cyganeria.
Działalność po latach wojny
W związku z tym, iż Dymsza w czasie wojny nie skąpił występów również okupantowi, władze Związku Artystów Scen Polskich objęły jego działalność sceniczną zakazem, w wyniku czego zabroniono mu występów w stolicy. Wtedy wyjechał on do Łodzi i związał się z tamtejszym Teatrem Syrena oraz Teatrem Powszechnym. Do Warszawy powrócił w roku 1951 i na 20 lat związał się ponownie ze sceną warszawską. Aktor zmarł 20 sierpnia 1975 roku w Górze Kalwarii.
Rozpoznawalny i uwielbiany
Adolf Dymsza przede wszystkim znany był wszystkim jako aktor kina dźwiękowego. Do jego najbardziej pamiętnych ról należą kreacje w Wietrze od morza, Stu merach miłości, Wacusiu, Dodku na froncie i Nikodemie Dyzmie.