Łazienki Królewskie bogate w historię

Łazienki Królewskie to jedno z najpiękniejszych i najbardziej znanych miejsc w Warszawie. Koniecznie powinieneś odwiedzić przepiękny Pałac oraz pospacerować po ogrodach. Taka wizyta będzie nie tylko relaksująca, ale także dostarczy sporej dawki wiedzy na temat danych losów polski.
 

Garść faktów historycznych 

 
Łazienki powstały w XVIII wieku z inicjatywy Stanisława Augusta Poniatowskiego. Budowa rozpoczęła się od Białego Domu oraz wykopania stawów. Następnie wzniesiono Amfiteatry w Herkunalum oraz Starek Pomarańczarni. Na skarpie warszawskiej założono park z drzewostanem liściastym i iglastym. Utworzono drogę pomiędzy Białym Domem, a Pałacem na Wyspie (Promenadę), wraz z Altaną Chińską.
 
Król Stanisław August przebywał w Pałacu na Wyspie w miesiącach letnich. Biały Dom z kolei zajmowała rodzina królewska, pałac Myślewicki wyżsi urzędnicy, a Wielką Oficynę cała reszta. Całość parku była ogólnodostępna.
 
Śmierć Poniatowskiego pozwoliła przejąć kompleks jego bratankowi, Józefowi Poniatowskiemu. Po jego śmierci ziemie przeszły w ręce jego siostry Marii Teresy z Poniatowskich Tyszkiewiczowej, która sprzedała go Aleksandrowi I.
 
Car Rosji wzniósł w nim Świątynię Sybilli, Świątynię Egipską (1822) i Koszary Kanonistów (1826) oraz przebudowano Nową Kordegardę (1830), a także sprowadził kolekcję egzotycznych drzew.
 
Po tym okresie, w czasie II RP, Łazienki przeszły w posiadanie państwa. Wybudowano hipodrom oraz odzyskano wywiezione przez Rosjan dzieła sztuki. Nieco później w czasie okupacji niemieckiej stacjonował tam wojsko, które po Powstaniu Warszawskim częściowo spaliło Pałac oraz zniszczyło roślinność.
 
Po wojnie rozpoczęto odbudowę kompleksu. W 1960 do zwiedzania udostępniono pierwsze siedem sal w pałacu Na Wyspie. Od tego czasu powoli zajmowano się renowację reszty wnętrz. W 1995 utworzono Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, a w 2015 zakończono całkowity remont.
 

Skąd wzięła się nazwa?

 
Nazwa Łazienki Królewskie pochodzi z XVII wieku od pawilonu Łaźni, który został na pałac Na Wodzie. Pawilon został wybudowany przez Stanisława Herakliusza Lubomirskiego, który potrzebował miejsca, w którym mógłby odpocząć i pokontemplować. Drugi człon nazwy pochodzi oczywiście od króla, jako oznaczenie, z kompleks należy do niego.