Kucharze, kurierzy, nauczyciele, pielęgniarki i robotnicy budowlani – w 2024 roku to właśnie oni nie powinni mieć problemu ze znalezieniem zatrudnienia w Warszawie i okolicach. Na kogo jeszcze ma czekać praca w powiecie warszawskim? Na jakie zarobki można było liczyć w 2023 roku? Oto co warto wiedzieć o mazowieckim rynku pracy 2024.
Praca w województwie mazowieckim – kogo będą szukać pracodawcy?
Pracodawcy z województwa mazowieckiego w 2024 roku będą poszukiwali przedstawicieli zawodów, w których panują trudne warunki pracy i takich, w których wzrost zapotrzebowania wynika z rozwoju gospodarczego i powstawania nowych miejsc pracy. Według Barometru Zawodów praca Warszawa ma być dostępna dla takich zawodów jak:
- gospodarze obiektów, portierzy, woźni i dozorcy;
- kierowcy autobusów;
- kucharze;
- listonosze i kurierzy;
- murarze i tynkarze;
- nauczyciele praktycznej nauki zawodu;
- nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących;
- nauczyciele przedmiotów zawodowych;
- nauczyciele przedszkoli;
- opiekunowie osób starszych i osób z niepełnosprawnościami;
- personel sprzątający;
- pielęgniarki i położne;
- pracownicy fizyczni w produkcji i pracach prostych;
- pracownicy wykończeniowi w budownictwie;
- psycholodzy i psychoterapeuci;
- robotnicy budowlani.
Zwiększone zapotrzebowanie na pracowników ma dotyczyć również między innymi fizjoterapeutów i masażystów, kelnerów i barmanów, kierowników budowy, lekarzy, opiekunek dziecięcych, pracowników ochrony fizycznej, recepcjonistów i rejestratorów, samodzielnych księgowych oraz spawaczy.
Jaka praca w Warszawie będzie trudniej dostępna? Równowaga popytu i podaży na rynku pracy będzie dotyczyła w szczególności administratorów stron internetowych, architektów krajobrazu, dentystów, ekonomistów, elektryków, florystów, magazynierów, ogrodników i sadowników, prawników, przedstawicieli handlowych, sekretarek i asystentów oraz weterynarzy. Szukając zatrudnienia, warto wcześniej przygotować profesjonalne CV – można wykorzystać do tego sprawdzony kreator CV online.
Zarobki w Warszawie – na jakie wynagrodzenie można liczyć?
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w Polsce w październiku 2023 roku wyniosło 7545 złotych, w Warszawie było to 8711 złotych. Zarobki w Warszawie powyżej tej średniej można było uzyskać w 3 sektorach gospodarki: informacji i komunikacji (12 632 złotych brutto), obsłudze rynku nieruchomości (9170 złotych brutto) oraz budownictwie (8981 złotych brutto).
Wynagrodzenia w województwie mazowieckim według GUS w październiku 2023 wynosiły kolejno:
- 6169 złotych brutto – administrowanie i działalność wspierająca;
- 6242 złotych brutto – zakwaterowanie i gastronomia;
- 7858 złotych brutto – przetwórstwo przemysłowe;
- 8041 złotych brutto – przemysł;
- 8398 złotych brutto – transport i gospodarka magazynowa;
- 8499 złotych brutto – handel i naprawa pojazdów samochodowych;
- 8981 złotych brutto – budownictwo;
- 9170 złotych brutto – obsługa rynku nieruchomości;
- 12 632 złotych brutto – informacja i komunikacja.
Trendy na warszawskim rynku pracy w 2024 roku
W roku 2023 polski rynek pracy mierzył się z inflacją, zmianami w prawie pracy, napływem uchodźców i odpływem polskich pracowników, którzy okresowo wyjeżdżali do pracy za granicą. Mimo to w drugim półroczu bezrobocie utrzymywało się na stałym poziomie 5,0%. Rekordowo niskie bezrobocie w Polsce doprowadziło do tego, że brakowało kandydatów do pracy, a praca w województwie mazowieckim była łatwo dostępna w kilkudziesięciu zawodach (nie tylko tych specjalistycznych).
Rok 2024 ma być przełomowy pod wieloma względami. Ekonomiści wskazują, że nie ma powrotu do tego, co było przed pandemią, a nadchodzące miesiące upłyną pod znakiem zmian w kulturze i organizacji pracy. Upowszechniona praca zdalna i hybrydowa w Warszawie często stanowi już standardowy benefit pracowniczy. Światowe rynki pracy mają ponadto zdominować cyfrowe rozwiązania i sztuczna inteligencja, dlatego praca Warszawa będzie czekała głównie na osoby, które dostosują się do zmian, podniosą kwalifikacje cyfrowe i będą gotowe na naukę nowych narzędzi technologicznych.