Konflikt związany ze zbyt jasnym oświetleniem krzyża na dachu kościoła w warszawskiej Pradze-Południe

Obiekt, który wzbudził kontrowersje, zlokalizowany jest na szczycie jednej z najważniejszych świątyń na Pradze-Południe – kościoła pod wezwaniem Narodzenia Pańskiego, znajdującego się przy Sanktuarium Matki Boskiej Ostrobramskiej. Na budynku kościelnym umieszczony został oświetlony krzyż, który zdaniem jednego z mieszkańców przeciwległego 25-piętrowego apartamentowca Aura Sky, emituje zbyt silne światło. Zaniepokojony sytuacją mieszkaniec zgłosił do nadzoru budowlanego problem dotyczący nadmiernego oświetlenia krzyża.

Koncepcja utworzenia parafii narodziła się w latach 80. XX wieku, a jej twórcą był ks. Zenon Majcher. Kapłan mieszkał na terenie budowy kościoła w specjalnie zaadaptowanym barakowozie z napisem “Budowa świątyni”. Po dekadzie niezwykłego zaangażowania, zarówno ze strony ks. Majchera jak i parafian, udało się dokończyć budowę kompleksu kościelnego z pełnym wyposażeniem i wystrojem.

Na terenie parafii znajdują się dwie wyjątkowe konstrukcje – krzyże. Jeden z nich, umieszczony przed kościołem, został wzniesiony w celu uczczenia 25-lecia pontyfikatu Jana Pawła II oraz 20-lecia istnienia parafii. Drugi, który zdobi szczyt kościoła, to ten, który stał się przyczyną niedawnego konfliktu z sąsiadującym apartamentowcem. Konflikt rozpoczął się od momentu włączenia instalacji ledowej na krzyżu w 2020 roku. Informacje o tym sporze po raz pierwszy ukazały się na portalu “Twoja-Praga”.