Greenpeace w pokojowym proteście przed Ministerstwem Aktywów Państwowych

W czwartek 09 września we wczesnych godzinach rannych przed budynkiem Ministerstwa Aktywów Państwowych rozpoczął się protest przedstawicieli organizacji Greenpeace. Grupa obejmująca blisko 100 aktywistów, blokując dostęp do budynku, domaga się odejścia od polityki spalania węgla w polskich elektrowniach.

Greenpeace dla klimatu

Zorganizowany pod hasłem “Wszystkie dla klimatu” przez Greenpeace protest,  to pokojowa demonstracja. Jej lokalizacja przed siedzibą Ministerstwa Aktywów Państwowych to oczywiście nie przypadek. W Ministerstwie bowiem podejmowane są wszelkie decyzje dotyczące spółek Skarbu Państwa, w tym także energetycznej i węglowej. Jak tłumaczą demonstrujący dziś aktywiści to sektor, który ma znaczący wpływ na przebieg pogłębiającego się klimatycznego kryzysu.

Działacze Greenpeace przez zablokowanie pracy Ministerstwa przy ulicach Kruczej i Wspólnej domagają się ustanowienia przez rząd granicznej daty, która zakończy etap wykorzystywania spalania węgla w polskim sektorze energetycznym na rok 2030. Z powodu blokady głównego wejścia, służby policyjne kierują pracowników placówki do bocznych wejść.

Hasła na pojemnikach i utrudnienia wokół posesji

“Polska bez węgla”, “Sprawiedliwa transformacja”, “Wszystkie dla klimatu” – takimi hasłami posługują się dziś aktywiści Greenpeace. Uczestnicy protestu przykuwają się również do plastikowych kontenerów opatrzonych hasłami: “Dość gadani”, “Mamy dość”. Dojazd do ministerstwa zablokowała furgonetka z banerem: “Dość gadania. Czas działać”.

Mimo pokojowego przebiegu demonstracji na miejscu znajdują się funkcjonariusze policji, którzy spisują dane uczestników wydarzenia. Pojedyncze pasy drogowe zajmują samochody służb, jednak żadna ulica nie została w pełni wyłączona z ruchu. Utrudnienia w ruchu są odczuwalne na ulicy Kruczej w stronę Alej Jerozolimskich, a także na krótkim odcinku ulicy Żurawiej.