Gdzie pojechać na wakacje w Indonezji?

Indonezja jest jednym z najpopularniejszych kierunków turystycznych w Azji Południowo-Wschodniej. Spośród ponad 17 tysięcy wysp i wysepek, oferuje wszystko, czego można potrzebować podczas egzotycznych wakacji: kilometry białych, piaszczystych plaż, gęste dżungle, w których mieszka wiele endemicznych gatunków zwierząt, starożytne ruiny i historyczne zabytki, a także smaczną kuchnię. Indonezja skrywa również tajemnicze miejsca i zamieszkujących je ludzi, jak np. Sumatrę, Kalimantan (Borneo), Papuę czy Sulawesi. Jednak najczęściej uczęszczanymi turystyczne wyspami są Bali, Lombok, Komodo i Jawa. Gdzie pojechać na urlop w Indonezji?

Informacje podstawowe o Indonezji

Wakacje w Indonezji są świetnym pomysłem dla niemal każdej grupy turystów – można wybrać się tu z dziećmi, na podróż poślubną, z przyjaciółmi, na plażowanie, przygodę, trekkingi, sporty wodne czy solo. Z Polski do Indonezji można dolecieć w kilkanaście godzin, zwykle z jedną przesiadką, w którymś z międzynarodowych portów lotniczych (Dubaj, Katar, Monachium, Frankfurt, Stambuł czy Singapur). Największą wyspą Indonezji, równocześnie najludniej zamieszkałą jest Jawa, która słynie z wulkanów oraz ważnych kompleksów świątynnych (Borobudur i Prambanan). Na Jawie znajduje się stolica Indonezji, ogromne i dynamiczne super-miasto Dżakarta, którą podobnie jak Bangkok – można pokochać, albo znienawidzić. Oficjalnym językiem kraju jest indonezyjski, jednak w turystycznych miejscach bez większego problemu można porozumieć się w języku angielskim. Jeśli chodzi o formalności wjazdowe, obywatele Polski potrzebują wizy turystycznej na 30 lub 60 dni, którą można otrzymać na wybranych lotniskach (np. w Denpasar na Bali lub w Dżakarcie). Warto to sprawdzić z biurem podróży lub szukać informacji na stronie indonezyjskiej Ambasady. Wlatując do Indonezji trzeba mieć także paszport ważny co najmniej 6 miesięcy od daty wjazdu. Nie ma szczepień obowiązkowych, ale warto sprawdzać na bieżąco formalności związane z Covidem. Należy także pamiętać o profilaktyce przeciwmalarycznej.

Którą wyspę wybrać na urlop w Indonezji?

Najpopularniejszą indonezyjską wyspą jest niewielka wyspa Bali, położona na Archipelagu Małych Wysp Sundajskich i znajdująca się między Jawą i Lombok. W największym mieście, Denpasar, znajduje się lotnisko, więc można tu dolecieć bezpośrednio. Z czego słynie Bali? Przede wszystkim z białych, piaszczystych, tropikalnych plaż, tarasów ryżowych i bogatej kultury i tradycji. Bali to bardzo uduchowiona wyspa, nazywana czasem „Wyspą tysiąca świątyń” – nie brakuje tu miejsc kultu i historycznych miejsc, warto odwiedzić m.in. Uluwatu i Tanah Lot, świątynię Pura Besakih czy świątynię Ulu Danu Bratan. Na Bali można skorzystać z różnych kursów: medytacji, jogi, masażu, a także zyskać duchowe oczyszczenie poprzez odpowiednie rytuały. Bali jest częstym kierunkiem na wycieczki firmowe – incentive’y (https://planetescape.pl/blog/wyjazd-incentive-na-bali-wycieczki-dla-firm/).

Inną znaną indonezyjską wyspą jest sąsiadka Bali – Lombok, na której znajduje się wulkan Rinjani, drugi największy wulkan w kraju. Trekking na szczyt to częsta atrakcja turystyczna, zwłaszcza dla osób, które poszukują przygód i aktywności. Lombok słynie z malowniczych krajobrazów: wodospadów, rajskich plaż, tradycyjnych wiosek (m.in. Sasaków), parku Narmada oraz okolicznych wysepek, jak Wyspy Gili. Na Lombok najłatwiej dostać się płynąc promem z Bali.

Natomiast największa indonezyjska wyspa, Jawa, to miejsce dla koneserów zwiedzania. Jest różnorodna i przeludniona, ale równocześnie fascynująca. Oprócz wspomnianych starożytnych świątyń, Jawa oferuje atrakcje dla poszukiwaczy przygód, takie jak wspinaczkę na wulkan Bromo (jeden z najsłynniejszych w Indonezji), zwiedzanie kulturalnego serca wyspy, Yogyakarty, zobaczenie niebieskich ognisk wulkanicznych (tzw. „blue flames” w Parku Narodowy Kawah Ijen) czy wycieczka śladami architektury kolonialnej, np. do miasta Malang.