Czy Sellin atakuje Glińskiego? Rozgrywka z Redutą Ordona

Teren gdzie istniała kiedyś Reduta Ordona od kilkunastu lat był śmietniskiem. W końcu minister Piotr Gliński podjął decyzję o dokończeniu badań archeologicznych na działce dewelopera i zapowiedział badania na działkach miejskich, aby ekshumować pozostałych żołnierzy i pochować ich – jak zapowiedział minister kultury – na cmentarzu na Woli, razem z innymi powstańcami z 1831 roku. Część stowarzyszeń zajmujących się Redutą Ordona podziękowało wicepremierowi Glińskiemu za zdecydowany ruch na rzecz szańca z czasów Powstania Listopadowego.

Decyzje prof. Glińskiego nie spodobały się jednak Stowarzyszeniu Naukowemu Archeologów Polskich Oddział Warszawa, którego prezesem, liderem i prawdopodobnie autorem wpisu na Facebooku jest Hanna Pilcicka-Ciura, pracownik Państwowego Muzeum Archeologicznego, osoba zbliżona do środowiska wiceministra kultury Jarosława Sellina i członek warszawskiego Prawa i Sprawiedliwości.

30 sierpnia na profilu facebookowym SNAP OW ukazał się wpis atakujący Piotra Glińskiego, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego:

„Niestety Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wydaje miliardy na renowacje czy miliony na nowe inwestycje jak ostatnio Muzeum Żeglarstwa Polskiego i jednocześnie przyczynia się do zagłady i zabudowy deweloperskiej Reduty Ordona. Będziemy o tym pisać w najbliższych dniach”

– czytamy we wpisie SNAP OW, którego prezesem jest członek PiS Hanna Pilcicka-Ciura.

Co ciekawe, wpis szybko edytowano i nadano mu nową, złagodzoną formę:

„Niestety Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wydaje miliardy na renowacje czy miliony na nowe inwestycje jednocześnie nie przyczynia się do godnego upamiętnienia Reduty Ordona. Będziemy o tym pisać w najbliższych dniach”

– brzmi modyfikowany wpis SNAP OW, gdzie administrator nie zarzuca już ministrowi kultury marnowania pieniędzy na Muzeum Żeglarstwa Polskiego i niszczenia Reduty Ordona.

Ten atak na ministra Piotra Glińskiego być może szykowany jest w dzień obchodów na Reducie Ordona. Ale dlaczego stoi za nim członek PiS i osoba z środowiska wiceministra kultury Jarosława Sellina? Nie wiadomo. Zapewne chodzi o politykę.

Czy prawdą jest więc, że badania Państwowego Muzeum Archeologicznego, które od 2010 roku przebadało część Reduty Ordona, ekshumowało ponad stu żołnierzy z byłej fortyfikacji i które mają być kontynuowane w tym roku zgodnie z decyzją Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków blokowane będą przez szeregowego pracownika PMA, który bojkotuje działania swojego przełożonego w Muzeum? Czy może chodzi o konflikt w PMA pomiędzy Hanną Pilcicką-Ciurą, a kierownikiem badań na Reducie Ordona dr Wojciechem Borkowskim czy jednak raczej o konflikt pomiędzy ministrami Glińskim i Sellinem. Wydaje się, że ten ostatni poprzez SNAP OW krytykuje swojego przełożonego, czyli  Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego?

Szkoda, że rozgrywki polityczne znowu biorą górę nad dobrem zabytków. Możliwe, że aktywiści z Komitetu Zachowania Reduty Ordona (w tym SNAP OW) jak co roku zdominują obchody i zamiast oddać cześć Powstańcom, wystąpią przeciwko dalszym badaniom, ekshumacjom i zaatakują ministra kultury, który wielu z nich, opatrznie, wręczył kilka lat temu odznaczenia – o zgrozo – za ratowanie Reduty…

Gabriel Kowalski

Fot. źródło SNAP/PMA/e-Regiony/screen z FB SNAP OW