Warszawa ma swoich wiernych wielbicieli i zagorzałych przeciwników. Niezależnie jednak od przyjętej wobec miasta postawy, nie można odmówić mu wyjątkowego charakteru. Za murami tego zrównanego niegdyś z ziemią miasta kryją się historie, które na zawsze zmieniły sposób postrzegania świata. Jednak nie o wojennych historiach będziemy tu rozprawiać, a o możliwościach skorzystania z bogactw nie samej nawet stolicy, lecz jej okolic. Jeśli zatem macie wolną chwilę i pragniecie ujrzeć więcej skarbów Mazowsza, zapraszamy Was na uliczki Łowicza, w których odnaleźć można nie tylko piękno, ale i spokój.
Wyprawa do innego województwa
Łowicz, niewielkie miasto położone w województwie łódzkim, do którego z łatwością dotrzemy pociągiem. Sławę zapewnił mu z pewnością skansen położony w pobliskich Maurzycach. Echem też odbijają się w świecie obchodzone tam hucznie Święta Wielkiej Nocy i procesje Bożego Ciała. Jednak samo centrum Łowicza, o którego wygląd zatroszczył się mecenat arcybiskupów gnieźnieńskich, stanowi nie lada atrakcję dla miłośników spacerów. Co ciekawego zobaczymy na ulicach miasta?
Początek zwiedzania
Uwagę przyciągnie z pewnością klasycystyczny budynek Poczty Polskiej. Wybudowany pod koniec lat 20. XIX wieku, zniszczony w wyniku działań wojennych, po ich zakończeniu został odbudowany. Prawdopodobnie jest to jedyny zachowany budynek należący od początku istnienia do Poczty Polskiej, pochodzący z okresu Królestwa Polskiego.
Następnie możemy skierować się ku skrzyżowaniu ulic 3 Maja i Tkaczew. Tam ujrzymy dwupiętrowy budynek, którego kondygnacje ozdobiono jońskimi i korynckimi kolumnami. Wybudowany w latach 50. ubiegłego wieku jako siedziba komitetu Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej znany jest dziś jako Dom Partii. I choć później działało w nim Centrum Kultury, Turystyki i Promocji Ziemi Łowickiej, dziś imponujący obiekt niestety niszczeje.
Na Starym i Nowym Rynku
Wkraczając na Stary Rynek, możemy liczyć na moc wrażeń. Tu znajdziemy Bazylikę pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Świętego Mikołaja, zwaną Wawelem Mazowsza oraz pochodzący z II połowy XVII wieku kościół ojców pijarów. W dawnym Domu Podmisjonarskim możemy podziwiać bogate zbiory łowickiego muzeum z tradycyjnymi wycinkami i ceramiką. Nieopodal ujrzymy Ratusz z przylegającą do niego Aleją Gwiozd Łowickich, honorującą najwybitniejszych twórców ludowych.
Nowy Rynek jest ciekaw sam w sobie. Jest to jedyny zachowany w Polsce rynek o kształcie trójkąta. Co więcej, zabudowa wokół niego utrzymana została w średniowiecznym układzie. Niegdyś mieścił się tu główny ratusz, ale wieki temu pochłonęła go katastrofa budowlana.