Cmentarz Choleryczny, zapomniane miejsce z niezwykłą historią

Historia cmentarza cholerycznego w Warszawie należy do niezwykle ciekawych. Jest to miejsce mniej znane, położone w trudno dostępnym miejscu obok nasypu kolejowego w dzielnicy Praga-Północ. Chcielibyśmy przybliżyć historię tego miejsca, a być może też zachęcić wszystkich miłośników ekstremalnych spacerów do wybrania się w ten rejon.
 

Założenie cmentarza

 
Cmentarz choleryczny został założony w latach 1872–1873, w odpowiedzi na potrzebę grzebania zmarłych w związku z epidemią cholery. Pochowano tutaj 484 osoby zmarłe na chorobę.
 
Obiekt powstał zgodnie z projektem inż. Henryka Sumińskiego. Ostatni pochówek związany z epidemią miał tu miejsce w 1883 roku, a od tego czasu zaczęto chować tu żołnierzy. W sumie wykonano 7 takich pochówków.
 
Cmentarz od tej pory nie był użytkowany, a w 1908 roku wszystkie ciała przeniesiono do zbiorowej mogiły. Rok później na miejscu zbiorowego pochówku postawiono pomnik.
 
W roku 1989 grób został oczyszczony ze wszystkich szczątków, a w 2009 uprzątnięto też resztki zniszczonego z czasem pomnika. Jego odłamki posłużyły za budulec nowego monumentu upamiętniającego miejsce i zmarłych.
 
Dzisiaj można tu zobaczyć odbudowany pomnik otoczony zabytkowym murem, a teren został wpisany do rejestru zabytków. Niestety na ten moment miejsca nie można zobaczyć legalnie. Chcąc wybrać się w to miejsce, będziemy musieli przeciąć nasyp kolejowy.
 
Cała wycieczka jest dość niebezpieczna i w żadnym wypadku nie należy na nią zabierać dzieci. Spacer będzie odpowiedni wyłącznie dla osób dorosłych, które same wezmą odpowiedzialność za jego ewentualne konsekwencje. Pomimo tych trudności należy przyznać, że miejsce jest niezwykle ciekawe i warto poznać jego historię.