Biznes online i praca zdalna: jak giełdy freelancerów ułatwiają życie przedsiębiorcom

Po 2020 roku, kiedy większość z nas działa w formacie „Home office”, zmieniło się podejście do freelancingu. Stał się on w oczach przedsiębiorców ciekawą i tanią alternatywą do zatrudniania na etat. Z naszego poradnika dowiesz się skąd taka zmiana.

Dlaczego warto zatrudnić freelancera?

Powodów jest wiele. Zacznijmy od tego, że freelance obecny jest w wielu branżach. Jeszcze kilkanaście lat temu dotyczył on głównie programowania i marketingu. Obecnie możesz na przykład zatrudnić zdalnego specjalistę, aby zaprojektował nowe biuro dla Twoich pracowników.

Najważniejsze korzyści z wyboru freelancera:

  • cięcie kosztów. W przypadku etatowego pracownika oprócz wypłaty dochodzą też takie dodatki jak chociażby płatny urlop. Dodatkowo zatrudnienie zdalnego specjalisty nie wymaga tworzenia miejsca w biurze. To również oznacza niższy koszt.
  • dostęp do ekspertów w danej dziedzinie. Praca dla freelancera jest przede wszystkim potrzebą zarabiania, ale też pozyskiwania nowych klientów. Dlatego bardzo poważnie podchodzą oni do poszerzania wiedzy. Im bardziej rozbudowane portfolio i zestaw umiejętności, tym łatwiej o projekt. A dla Ciebie – jako zleceniodawcy – oznacza to wybór pomiędzy specjalistami o wysokich kwalifikacjach.
  • krótszy czas realizacji. Niż w przypadku etatowego pracownika. Też warto zaznaczyć, że często ten ostatni musi wykonywać kilka zadań jednocześnie. Zlecenie mu nowego projektu może się też wiązać z potrzebą przeszkolenia go. Tutaj przewagę ma freelancer, który posiada już umiejętności do wykonania pracy. A dla Ciebie oznacza to oszczędność czasu.
  • znajomość trendów. Zdalni specjaliści śledzą swoją branżę. Robią to po to, aby być konkurencyjnymi dla klientów. Dla Ciebie to przede wszystkim świeże spojrzenie i całkiem nowe rozwiązanie, które pozwoli zdobywać nowe rynki lub poszerzyć zakres usług.

To oczywiście nie wszystkie korzyści jakie niesie za sobą zatrudnienie freelancera. Ale trzeba również wspomnieć o pewnej niedogodności z punktu widzenia zleceniodawcy. Żeby zatrudnić zdalnego specjalistę, trzeba go najpierw znaleźć. A więc między innymi zamieścić ogłoszenie, a następnie przejrzeć portfolio każdego z osobna. Jawi się to jako dużo spędzonego na szukania freelancera. Na szczęście są rozwiązania oszczędzające czas i jednocześnie pozwalające znaleźć idealnego wykonawcę Twojego projektu.

Dlaczego warto korzystać z portali dla freelancerów?

To właśnie jest rozwiązaniem Twoich problemów. Portale dla freelancerów gromadzą w jednym miejscu zdalnych specjalistów z wielu branż. Nie musisz umieszczać ogłoszenia na przykład na OLX. Wystarczy opisać swój projekt. Następnie opublikować ofertę. I czekać na zgłoszenia freelancerów. A te zwykle spływają bardzo szybko. To daje Ci możliwość wyboru specjalisty, który będzie w stanie wykonać projekt.

Takie strony dla freelancerów posiadają dużo narzędzi usprawniających znajdowanie wykonawcy. Wspomnieliśmy wcześniej o tym, że w przypadku zgłaszających się do Ciebie zdalnych specjalistów, musisz się zapoznać z ich portfolio. Tak – może to zająć dużo czasu. Ale możesz go oszczędzić. Giełdy dla freelancerów w jednym miejscu gromadzą portfolio poszczególnych specjalistów. Jedno kliknięcie i widzisz wykonane przez nich dotychczas projekty.

Warto też zwrócić uwagę, że część z giełd ma swoje systemy oceny zdalnych specjalistów. Dzięki temu, zanim w ogóle rozpoczniesz współpracę, możesz dowiedzieć się jakie zalety i wady ma dany freelancer.

Czym wyróżnia się Freelancehunt?

To jeden z najstarszych portali dla freelancerów. Działa nieprzerwanie od ponad 16 lat. W tym czasie nasza giełda uczestniczyła w ponad milionie współpracy między klientami a freelancerami. Duży nacisk kładziemy przede wszystkim na zabezpieczenie finansowe i przejrzystość komunikacji.

Wykorzystujemy w tym celu narzędzie o nazwie Sejf. Dzięki niemu możesz przeprowadzić całą współpracę z freelancerem. Od opublikowania ogłoszenia z projektem do dostarczania wykonanego zlecenia. Ty masz pewność, że otrzymasz to czego potrzebujesz. Freelancer z kolei gwarancję zapłaty. Sejf to też narzędzie, które jest istotne w momencie, gdy dochodzi do potrzeby arbitrażu między stronami. Ten może na przykład z niedostarczenia Ci pracy w założonym na początku terminie. Zarejestruj się na https://freelancehunt.com/pl już teraz.

Podsumowując, istniejące obecnie strony dla freelancerów są świetnym rozwiązaniem dla zleceniodawców. Pozwalają oszczędzić nie tylko czas, ale i pieniądze. Przede wszystkim takie giełdy pozwalają Ci wykorzystać pełen potencjału freelancingu.