Już niebawem Warszawa wyraźnie się zazieleni. Do realizacji trafiły projekty parków, z których większość to pomysły zgłoszone przez mieszkańców w ramach budżetu obywatelskiego. Nowe zielone strefy wzbogacą przestrzeń na Bielanach, Pradze oraz na Mokotowie i Ursynowie.
Parki kieszonkowe dla mieszkańców
Idea parku kieszonkowego nie jest Warszawie obca. O utworzeniu jednego z nich informowaliśmy pod koniec ubiegłego roku. Wtedy to na terenie Śródmieścia powstała nowa, przyjazna wszystkim poszukującym w mieście chwili wytchnienia, zielona oaza. Teraz Zarząd Zieleni poinformował o planach utworzenia kolejnych siedmiu mini parków. Sześć z nich będzie dostępnych dla mieszkańców jeszcze w tym roku.
Dzielnice, w których warszawianie otrzymają nowe strefy zieleni, to Bielany, Praga-Północ, Praga-Południe, Ursynów oraz Mokotów. Trzy parki pojawią się na samych Bielanach. Tam, jak zapowiadają urzędnicy, wypoczynek możliwy będzie przy ulicach Reymonta, Wólczyńskiej oraz Broniewskiego. Dodatkowo przy ulicy Kasprowicza zaplanowano poprowadzenie nowych alejek, a także montaż osadzonych wśród zieleni ławek miejskich.
Kolejna strefa relaksu zlokalizowana będzie przy skrzyżowaniu ulic Fieldorfa i Bora-Komorowskiego na Pradze-Południe. Na Pradze-Północ zieleń urozmaici okolice ulicy Zamoyskiego. Pozostałe parki kieszonkowe pojawią się przy alei Komisji Edukacji Narodowej na Ursynowie oraz przy skrzyżowaniu ulicy Racławickiej z Balonową na Mokotowie.
Co w nowym parku?
Na świeżych trawnikach zaplanowano ustawienie małej architektury. Każda z lokalizacji ma być wyposażona w stojaki na rowery i ławki. Z przekazanych przez Zarząd Zieleni informacji wiemy, że nowe parki, które pojawią się w warszawskich dzielnicach, obejmą przystosowaną do miejskiego otoczenia, lecz zróżnicowaną roślinność. Ogrodnicy planują nowe nasadzenia drzew, krzewów, roślin cebulowych, a także bylin.
Co więcej, wykorzystane w tworzeniu zielonych ośrodków rośliny nie pojawiły się w planach przypadkowo. Jak tłumaczyli przedstawiciele Zarządu Zieleni, chodzi o to, by mieszkańcy mogli cieszyć się bliskością kolorowej natury niezależnie od pory roku. Odpowiednio wyselekcjonowane krzewy, mają dać schronienie dla ptaków. W mini parkach powstaną również karmniki oraz hotele dla owadów.