Zmiany w krajobrazie Warszawy: ponad 31 tys. mkw. betonu zastąpione zielenią w 2023 roku

Na terenie Warszawy, w ciągu całego 2023 roku miejskie służby przeprowadziły zakrojoną na szeroką skalę akcję usuwania betonowych powierzchni. W sumie, zlikwidowano obszar ponad 31 tysięcy metrów kwadratowych, a miejsca dotychczas pokryte betonem zamieniono na zielone przestrzenie. Przykładowe lokalizacje, w których dokonano tej znacznej zmiany to Plac Bankowy, Bielański Skwer Integrator, park Pole Mokotowskie oraz skwer im. Jacka Kaczmarskiego, choć to tylko nieliczne z licznych miejsc przemian. Akcja obejmowała również miejskie podwórka, które uległy “odbetonowaniu”. Nieoceniony wkład w te działania mieli mieszkańcy stolicy.

Zieleń zdobywa przewagę nad betonem, co jest powodem do dumy dla Warszawy. Betonowe pustkowia ustępują miejsca drzewom, krzewom i kwiatom – miejskie jednostki w 2023 roku usunęły i zamieniły na rośliny ponad 31 tysięcy metrów kwadratowych betonu. Rezultaty tych działań są widoczne praktycznie na każdym kroku – na placach, skwerach, parkach oraz przy ulicach i na podwórkach.

Na wiosnę, zieleń gwałtownie opanowała obszary, które wcześniej były pokryte betonem. To efekt realizacji pięciu projektów z budżetu obywatelskiego przeprowadzonych w poprzednim roku. Dzięki nim, nowe nasadzenia pojawiły się aż w sześciu dzielnicach Warszawy – informuje warszawski ratusz.