Zaskakujące odkrycie podczas renowacji zabytkowego pawilonu Cepelii

Historia ponownie wraca do życia w zabytkowym pawilonie Cepelii, który po latach zapuszczenia, obecnie jest poddawany gruntownemu odświeżeniu. W trakcie prowadzonych prac konserwatorskich, w środku tego starego budynku niespodziewanie odnaleziono neony przedstawiające napis “Cepelia” i figurę koguta. Te znaleziska szybko zostały przekazane do Muzeum Neonów, gdzie będą poddane restauracji, a następnie zostaną wyeksponowane dla publiczności.

Proces rekonstrukcji zabytkowego pawilonu Cepelii rozpoczął się 31 stycznia 2024 roku. Nie były jednak na początku znane szczegóły dotyczące planów na zagospodarowanie odrestaurowanego miejsca. Dopiero w maju przyznano, że ten znamienity budynek usytuowany w samym sercu miasta zostanie przekształcony w nową siedzibę Empiku. Podczas gdy prace nad remontem szły pełną parą, Muzeum Neonów oznajmiło, że w wyniku tych działań doszło do nieoczekiwanego odkrycia – małe neony przedstawiające Cepelię i koguta, które kiedyś zdobiły już nieistniejącą zewnętrzną gablotę szklaną, zostały odkryte na nowo.

– Znalezienie tych neonów było całkowitym zaskoczeniem. Nikt nie przewidywał, że przeżyją one demontaż, ponieważ zwykle były one traktowane jako złom i usuwane. Na szczęście, biuro konserwatora zabytków w porozumieniu z inwestorem podjęło decyzję o przekazaniu tych znalezisk do nas – do Muzeum Neonów. My już rozpoczęliśmy prace nad ich odnowieniem – powiedział Witold Urbanowicz, rzecznik Muzeum Neonów.