Witaminy z grupy B – jakie są i za co odpowiadają?

Bez witamin z grupy B organizm człowieka nie może prawidłowo funkcjonować. Są to substancje, które biorą udział w wielu różnych procesach, które zachodzą w komórkach. Dlatego każda osoba powinna dbać o ich odpowiedni poziom – dostarczając je z pożywieniem lub suplementami. Zobacz, za co odpowiadają witaminy B.

Jakie są rodzaje witamin B?

Witaminy z grupy B to kilka organicznych związków chemicznych, które wykazują wspólne cechy. Wszystkie z nich są rozpuszczalne w wodzie. To oznacza bardzo łatwo wnikają do tkanek. Do witamin z grupy B zaliczane są:

  • tiamina (witamina B1),
  • ryboflawina (witamina B2),
  • niacyna (witamina B3),
  • kwas pantotenowy (witamina B5),
  • pirydoksyna (witamina B6),
  • biotyna (witamina B7),
  • kwas foliowy (witamina B9),
  • kobalamina (witamina B12).

Poziom poszczególnych witamin z grupy B w organizmie można sprawdzić przy pomocy testów laboratoryjnych krwi. Do badania pobierana jest niewielka próbka krwi. Wynik należy zawsze skonsultować z lekarzem, który podejmie decyzję dotyczącą dalszego postępowania.

Jakie są funkcje witamin B w organizmie?

Witaminy z grupy B pełnią rozmaite funkcje w organizmie człowieka. Każda z nich ma nieco inne zadanie. Jednak wystarczy niedobór tylko jednej, aby pojawiły się zaburzenia w funkcjonowaniu tkanek i związane z nimi nieprzyjemne objawy.

Witamina B1 bierze czynny udział w procesie oddychania komórkowego, ponieważ za jej sprawą związki chemiczne ulegają niezbędnym przekształceniom. Ponadto jest potrzebna do przemian aminokwasów, tłuszczów i węglowodanów. Wspiera funkcjonowanie układu nerwowego i pokarmowego.

Witamina B2 bierze udział w metabolizmie kwasów, węglowodanów i tłuszczów. Jest też niezbędna w produkcji hemoglobiny.

Witamina B3 bierze udział w spalaniu białek, węglowodanów i tłuszczów. Dodatkowo zapewnia dobry stan wszystkich tkanek.

Witamina B5 zapewnia dobrą kondycję skóry i włosów. Wspiera również tkankę nerwową i bierze udział w syntezie kortykosteroidów.

Witamina B6 jest potrzebna, aby dostarczyć energię komórkom nerwowym. Ponadto ma swój ważny udział w produkcji czerwonych krwinek.

Witamina B7 jest bardzo ważna dla zdrowia włosów, skóry i paznokci. Jest również niezbędna w produkcji cząsteczek glukozy i niektórych hormonów.

Witamina B9 jest bardzo ważna dla układu nerwowego – szczególnie w okresie rozwoju wewnątrzmacicznego. Ma swój udział również w produkcji krwi.

Witamina B12 to substancja, która uczestniczy w procesie produkcji czerwonych krwinek. Dodatkowo umożliwia syntezę białek, lipidów, kwasów nukleinowych oraz utlenianie kwasów organicznych w komórkach.