Wisła na rodzinny weekend: atrakcje i polecane obiekty dla dzieci i dorosłych

Wisła to miejscowość, którą bez wahania można nazwać perłą Beskidu Śląskiego. Z jednej strony to raj dla miłośników aktywności, a z drugiej – ciekawe miejsce na spędzenie spokojnego weekendu w rodzinnym gronie. Jakie atrakcje w Wiśle można zobaczyć w jeden weekend?

Jakie atrakcje dla dzieci w Wiśle wybrać?

Jeżeli całą rodziną jesteście zapalonymi kibicami skoków narciarskich, trudno byłoby sobie wyobrazić lepsze miejsce na wypoczynek. Wisła to rodzinne miasto Adama Małysza, który jest jednym z najbardziej utytułowanych polskich skoczków narciarskich. W Wiśle znajdziesz kilka miejsc upamiętniających dokonania sportowca – to m.in. Skocznia narciarska im. Adama Małysza i czekoladowa rzeźba skoczka, którą można zobaczyć w Domu Zdrojowym. W 2008 roku przy okazji otwarcia skoczni w Wiśle-Malince otwarto także Aleję Gwiazd Sportu, w której pierwszą tablicą wykonaną z brązu była ta upamiętniająca Adama Małysza.

Co jeszcze warto zobaczyć z dziećmi w Wiśle? Możecie poznawać miasto, spacerując śladami misia. Zwierzę jest dla Wisły tym samym, czym krasnale dla Wrocławia. Niedźwiadek w 2018 roku oficjalnie stał się maskotką Wisły, a w mieście systematycznie przybywa kolejnych misiów na Szlaku Niedźwiadka. Wszystkie figury wykonano z piaskowca godulskiego, który wydobyto w niedalekiej Brennej.

Mali miłośnicy przyrody będą też z pewnością zachwyceni wizytą w Centrum Edukacji Ekologicznej w Wiśle. W kompleksie rekreacyjno-edukacyjnym można spacerować w ogrodach edukacyjnych albo brać udział w zajęciach przybliżających wiedzę o środowisku naturalnym i wpływie, jaki wywiera na nie działalność człowieka. CEE jest położone na terenie ośrodka sportowego Jonidło, dlatego dodatkowe atrakcje to m.in. trasa narciarsko-rolkowa, trampoliny, boisko piłkarskie i korty tenisowe.

Wisła w weekend – jakie atrakcje turystyczne warto zobaczyć?

Kilkudniowa wizyta w Wiśle może stanowić przedsmak dłuższej wyprawy w Beskid Śląski. Możesz poszukać w Internecie listy najciekawszych miejsc i szlaków. Subiektywny wybór takich miejsc znajdziesz na przykład, wpisując w wyszukiwarkę hasło: „atrakcje w Wiśle – dreamapart.pl”.

Naszym zdaniem top 5 najważniejszych atrakcji Wisły to:

  1. Wodospad na Wiśle, nazywany czasem „Wiślańską Niagarą”, czyli sztuczny wodospad, który wybudowano w latach 50. XX wieku na potoku Wisełka. Siklawa, która ma aż 8 metrów wysokości, zachęca do poznawania kolejnych atrakcji Wisły. W pobliżu zlokalizowane są m.in. zapory na Jeziorze Czerniańskim, Zameczek Prezydenta RP i Dolina Białej Wisełki.
  2. Jaskinia Miecharska, która jest drugą co do wielkości jaskinią w Beskidach oraz drugą co do wielkości jaskinią krasową w Europie Środkowo-Wschodniej. Została odkryta dopiero w 2004 roku, dlatego nadal prowadzone są w niej badania naukowe. Jaskinia zachwyca bogactwem podziemnych form, a także podziemnymi stawami, wodospadami i płytkimi jeziorami. Aby ją zwiedzić, trzeba najpierw ustalić termin ze Speleoklubem w Bielsku-Białej.

  3. Park Krajobrazowy Beskidu Śląskiego, który obejmuje zalesione stoki Czantorii i Baraniej Góry. Obszar obejmujący prawie 40 hektarów to wspaniałe miejsce do pieszych wycieczek górskich.
  4. Muzeum Narciarstwa w Wiśle, w którym zgromadzono prawie 100 wyjątkowych eksponatów, takich jak XIX-wieczne narty oraz narty Adama Małysza, na których zdobył tytuł Mistrza Polski.
  5. Kaplica pod wezwaniem św. Jadwigi Śląskiej na Zadnim Groniu wchodzi w skład kompleksu rezydencjonalnego Prezydenta RP. To drewniana świątynia, którą wzniesiono w 1909 roku w stylu tyrolskim. Jest częścią Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego.

Jeśli wiesz już, co chcesz zobaczyć w weekend w Wiśle albo planujesz dalsze poszukiwania najważniejszych atrakcji, planowanie wypoczynku zacznij od zarezerwowania noclegu. Wygodne noclegi Wisła sprawdzisz na Dreamapart.pl!