Już niebawem w Muzeum Warszawy otwarta zostanie najnowsza ekspozycja. Wystawa, w skład której wjedzie ponad tysiąc zdjęć i materiałów filmowych, przeniesie odwiedzających do stolicy z okresu wyjątkowych lat 90. XX stulecia.
Zbiórka pamiątek z końca wieku
Błysk, mat, kolor -pod taką nazwą będzie można oglądać jedyne w swoim rodzaju zbiory. Przypomnijmy, że o przekazywanie fotografii i innych materiałów dokumentujących życie miasta z ostatniej dekady XX wieku organizatorzy apelowali na początku tego roku. W miejskim komunikacie informowano wówczas, że chętni do współtworzenia ekspozycji mogą przekazywać zdjęcia, pocztówki, albumy, a także slajdy.
Mile widziane były również inne związane z latami 90. artefakty. Najbardziej wypatrywanym w kadrach obiektem była kartonowa podobizna prezydenta Lecha Wałęsy, którą dawniej można było zobaczyć na Rynku Starego Miasta. Jak poinformował promujący wydarzenie ratusz, w akcję włączyło się wówczas ponad czterdziestu mieszkańców miasta, których prace wkomponowano w ramy wystawy.
Z opublikowanego przez ratusz komunikatu dowiadujemy się, że wszystkie zgromadzone przez organizatorów eksponaty pozwoliły na zapełnienie sześciu sal. Odwiedzający ekspozycję będą mogli zobaczyć ponad 1000 zdjęć, pocztówek i filmów. Muzeum prezentuje materiały w niezmienionej formie, dzięki czemu obserwatorzy mogą jeszcze wyraźniej poczuć klimat Warszawy z ostatniej dekady ubiegłego stulecia.
Utwory nie tylko znanych
Organizatorzy zaznaczyli, że sam wybór twórców i prezentowanych prac był niezwykle trudny. Liczba pochodzących z tamtego okresu profesjonalnych materiałów stawiał przed selekcjonerami spore wyzwanie. Dzięki podjętym przez nich decyzjom w Muzeum Warszawy zobaczymy kompozycje takich fotografów jak Tadeusz Rolke, Edward Hartwig, Anna Musiałówna czy Chris Niedenthal.
Obok znanych już w tamtym okresie nazwisk odbiorcy będą mogli poznać prace dopiero wkraczających wówczas na rynek medialny artystów: Marii Zbąskiej, Piotra Wójcika, Krzysztofa Millera. Pojawiły się również dzieła filmowców i dokumentalistów, takich jak Krzysztof Kieślowski, Marcel Łoziński, Barbara Sass. Nie braknie również przedstawicieli fotografii prasowej: Kacpra M. Krajewskiego, Adama Marca i Anny Białej.
Jedną z części wystawy stanowią fotografie niezawodowe. W tych zbiorach zamieszczono zdjęcia, które są rodzinnymi pamiątki mieszkańców miasta. Niezwykła ekspozycji ukazuje życie Warszawy z perspektywy innej, niż ta, z którą można mieć do czynienia podczas studiowania ogólnodostępnych publikacji.
Wystawę Błysk, mat, kolor będzie można oglądać od czwartku 20 października. Muzeum Warszawy będzie udostępniać ekspozycję do 19 lutego 2023 roku.