Już 275 lat czytelnicy czerpią wiedzę z księgozbioru Biblioteki Narodowej. Aby jej przestrzenie mogły dalej służyć kolejnym pokoleniom, zdecydowano o przeprowadzeniu w salach bibliotecznych prac modernizacyjnych. Odświeżone czytelnie odwiedzić będzie można już w lutym.
Uroczystości przekazania do użytku połączone z jubileuszem
Efekt prac modernizacyjnych mogli na razie podziwiać uczestnicy czwartkowego wydarzenia. Połączyło ono obchody 275-lecia biblioteki z uroczystym oddaniem do użytku jej odnowionych wnętrz. Jak mówił biorący udział w wydarzeniu minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda, stworzono nowe, ważne miejsca spotkań. Użytkownicy będą mogli tu swobodnie wymieniać się doświadczeniami i spędzać czas na naukowych rozprawach. Dla czytelników otwarcie biblioteki zaplanowano na 24 lutego. Data nie jest tu bez znaczenia, gdyż właśnie w ten dzień w roku 1928 Ignacy Mościcki reaktywował placówkę po latach zaborów.
Jak zmieniła się Biblioteka Narodowa?
Z komunikatu ministerstwa dowiadujemy się, że odnowione wnętrze Biblioteki Narodowej to wizytówka wystawiona całej instytucji. Odnowiona, nowoczesna czytelnia zyskała znacznie większe rozmiary niż jej pierwowzór. Bardziej funkcjonalna, wyposażona w nowe meble, czeka na swoje najwartościowsze wyposażenie, czyli księgozbiory. W obiekcie zainstalowano różnego typu rozwiązania technologiczne, dzięki którym z przestrzeni instytucji skorzystamy za pomocą komputerów, ekranów dotykowych i baz danych. W czasie prowadzonego remontu wprowadzono również pewne zmiany w zakresie architektoniki budynku, które mają ułatwić dostęp do zbiorów osobom z niepełnosprawnościami.
Instytucja o niemałym znaczeniu
Biblioteka Narodowa to miejsce o wyjątkowym znaczeniu nie tylko na mapie Warszawy, ale też całego kraju. Jest to jedna z najstarszych instytucji kultury w Polsce, gromadząca wiedzę w postacie książek, periodyków, wydawnictw elektronicznych i audiowizualnych. Jako najważniejsza biblioteka naukowa o profilu humanistycznym stanowi główne archiwum piśmiennictwa narodowego. Jest też krajowym ośrodkiem informacji bibliograficznej o książce i głównym ośrodkiem metodyczny dla pozostałych bibliotek na terenie kraju.